Gündem

Ahmet Şık'tan Mustafa Balbay'a Cumhuriyet tepkisi: CHP, bu kişiyi yeniden aday gösterecek mi?

"AKP'nin HDP'ye 'seçimden sonra benimlesin' diye mesaj uçurmaya hazırlanıyor"

10 Mayıs 2018 15:32

Gazeteci Ahmet Şık, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın konuğu olan CHP İzmir Milletvekili ve eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Şık, Twitter’dan Balbay’ın sözlerini alıntılayarak, “CHP, kumpasçıların ortağı bu kişiyi yeniden milletvekili adayı gösterecek mi” diye sordu.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın konuğu olan CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın açıklamaları tartışmaya neden oldu. Balbay programda AKP’nin, Kürtleri defalarca kandırdığını, şimdi de HDP'ye, “seçimden sonra benimlesin” mesajını götürmeye hazırlandığını ileri sürdü ve şöyle konuştu:

"Rakamlarla konuşmak gerekirse AKP iktidarı Kürt seçmeni 9 kez kandırdı. 2010 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'çok güzel şeyler olacak' dedi. Açılım dendi ama her seferinde kandırdılar. En son Meclis'te seçim yasasını görüşeceğimiz gün iki HDP milletvekilini Meclis'ten attılar, bunu unutmasınlar. Ankara'da sezdiğim, burnuma gelen kokular, AKP'nin HDP'ye seçimden sonra 'benimlesin, bak seçimden sonra güzel şeyler olacak' diye mesajları uçurmaya hazırlandığını görüyorum."

Ahmet Şık: CHP yeniden aday gösterecek mi?

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık ise Balbay’ın bu açıklamalarını Twitter’dan paylaşarak, tepki gösterdi. Şık, gazetede mahkemelik olan ve Ahmet Şık’ın da yargılandığı davaya konu olan Cumhuriyet Vakfı seçimlerini hatırlattı.

Cumhuriyet Vakfı'nın 18 Şubat 2014 tarihli Yönetim Kurulu seçiminin usulsüz olduğu iddialarına ilişkin dava, mahkeme tarafından kabul edilerek, vakfın 18 Şubat 2014 tarihli Yönetim Kurulunun üye seçimine ilişkin toplantıda alınan kararların iptaline hükmetmişti.

Ahmet Şık, “Merak içindeyim, Cumhuriyet gazetesine kurulan son kumpasta yönetimi ve birçok vekili ile basın özgürlüğünün yanında saf tutan CHP, gazete içi bir iktidar ve güç savaşında kaybeden olmanın hırsıyla kumpasçıların ortağı bu kişiyi yeniden milletvekili adayı gösterecek mi acaba” ifadesini paylaştı.