Gündem

AFAD toplantısına davet polemiğine AKP’li Muş da katıldı:  İBB Başkanı İstanbul halkından özür dilemeli

"Toplantının olduğu saatte başka bir programda boy göstermiştir"

30 Eylül 2019 14:00

İstanbul'da Perşembe günü meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Cuma günü düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun olmamasıyla ilgili tartışma devam ediyor. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İmamoğlu’nun toplantıya davet edildiğini ve İstanbul halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Muş, AFAD toplantısındaki davet krizine ilişkin soruya, “Valilik ile bu meseleyi görüşme fırsatım oldu. Ayın 26’sında aksam bir toplantı yapılıyor. Fuat Oktay’ın başkanlığında ilgili bürokratlar, İstanbul Valisi, Çevre ve Şehircilik Bakanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı toplantı yaptı. O toplantıda belli şeyler müzakere ediliyor, 27’sinde toplanmak için Fuat Bey, oradaki herkesi davet ediyor, hatta talimatlandırıyor. Bir sonraki gün -27 Eylül’de- hangi tedbirler alınacağı konuşuldu. O toplantıya katılan İBB bürokratları da var. Belediye başkanının katılmadığı toplantıya 46 bürokrat katılıyor. Dolayısıyla davet edilmedi gibi bir durum yok. Yanlış, kendisi davet edilmiştir. Toplantının olduğu saatte başka bir programda boy göstermiştir" yanıtını verdi. 

Muş, "Daha sonra belediye başkanlığının trolleri, CHP’ye yakın medya organlarında belediye başkanının toplantıya davet edilmediği yalanı ortaya atılmıştır. Bunun böyle olmadığı anlaşılınca lastikli ifadeler kullanılmıştır. İstanbul halkından özür dilemelidir. Bir belediye başkanının böyle bir noktada bundan daha önemli bir işi olamaz. İş bu noktaya gelince davet edilmediği yoluna başvurmuştur. 46 bürokrat nasıl gidiyor? Ordu komutanı, cumhuriyet savcısı, İçişleri Bakanı orada… Bunları tasvip etmez toplumumuz. İstanbullu kendi meseleleri ile ilgili göreve getirdiği kişinin ilgilenmesini beklememektedir. Bizim tavsiyemiz İstanbul sorunlarına eğilmesidir. Bir kişinin toplantıya katılıp katılmadığına konuşacak vaktimiz yoktur. Sorumlu davranmak zorundadır." diye konuştu. 

 

 

 

Advertisement