Gündem

Adalet Bakanı'ndan Gülen'in iadesi ile ilgili açıklama: Olumlu sonuç bekliyoruz

"Olması gereken bu"

20 Aralık 2018 14:14

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 15 Temmuz darbe girişimi davalarında bir numaralı sanık olan Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Gül,  “Olumlu bir gelişme bekliyoruz. Olması gereken bu. ABD kendi içerisinde hem savcılık, hem de FBI anlamında soruşturmalarını yürütüyor. Bunlar önemli gelişmeler” dedi.

Gül, ABD ile Türkiye'nin arasında yoğun temaslar olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: 

"Çok yoğun temaslar da oldu, sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Dışişleri bakanımızın. Türkiye'nin tezlerinin hatırlatılması manasında çok önemli görüyoruz.

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili olumlu bir gelişme bekliyoruz. Olması gereken bu. Yargının talebiyle iadesi istenmiş bir örgüt ele başının, elbette yapması gereken iade etmesidir.

"Olumlu sonuç bekliyoruz"

Bu konularda ABD de açtığı soruşturmalar, orada sürdürdüğü soruşturmalar çerçevesinde bilgi talebi oluyor. Yargı makamları elde ettiği bilgileri iletiyorlar. Tüm bu süreçlerde bitmiş, olumsuz sonuçlanmış bir süreç değil. Olumlu sonuçlanması gereken süreci takip ediyoruz. Ve burada FETÖ elebaşının, örgütün elebaşlarının, yönetici kadrolarının iadelerinin yerine gelmesini bekliyoruz. Türkiye iadesi konusunda olumlu bir sonuç bekliyoruz.

ABD kendi içerisinde hem savcılık, hem FBI anlamında soruşturmalarını yürütüyor. Bunlar önemli gelişmeler. Anlaşma kapsamında ABD'nin bilgi talepleri oluyor. Bu her iki ülkenin kullandığı bir yöntem."