Politika

Adalet Bakanı'ndan 'Gülen dosyası' açıklaması: CHP'lilerin yapacağı açıklamanın geçerliliği yok

“Her şeyin tam olduğunu gördükten sonra kamuoyuna da bir şey açıklayacaklar”

05 Haziran 2018 19:29

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP heyetinin, Fethullah Gülen’in iade dosyalarını incelemesine ilişkin açıklama yaptı. Gül "Ne söyleyecekleri belli. Bu konuda mahcup olmuşlardır" ifadelerini kullandı.

“Her şeyin tam olduğunu gördükten sonra kamuoyuna da bir şey açıklayacaklar” diyen Gül, şunları söyledi:

“Genel başkanlarının ve cumhurbaşkanı adaylarının yaptığı açıklamanın altta kalmaması için ya da onun eksiğini kapatmak için, onu sözde yalancı çıkarmamak için bir şeyler söyleyecekler. Dolayısıyla CHP’nin ya da gelen kişilerin yapacağı açıklamaların hiçbir şekilde geçerliliği yoktur.”

“15 Temmuz’a ‘Tiyatro’ diyen, 20 Temmuz’a ‘Gerçek darbe 20 Temmuz’dur’ diyen bir zihniyetin, bu konularda ne yaparsanız yapın tam tersini söyleyeceğini elbette bütün milletimiz bilmektedir. Darbenin karşısında açıkça durmayıp bu konuda iftiralar, aslı astarı olmayan şeyler söyleyen bir zihniyetten başka bir şey beklenmez. Ne söyleyecekleri belli. Bu konuda mahcup olmuşlardır.”

Ne olmuştu?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Gülen’in iadesinin usulüne uygun istenmediğine yönelik iddialarının ardından CHP, iade dosyalarını incelemek için Adalet Bakanlığına başvurmuştu. Adalet Bakanlığı’nın daveti üzerine CHP heyeti, 7 dosyada yer alan 27 klasörü 5 saat süreyle incelemişti.