Gündem

Adalet Bakanı Gül'den Kadri Gürsel'e kelepçe takılmasına tepki: Kişi kendisi gelmiş, kelepçeyi neden takıyorsunuz? O görüntü kabul edilir değil

31 Mayıs 2019 11:22

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, gazeteci Kadri Gürsel'e kelepçe takılmasına, "Kişi kendisi gelmiş, kelepçeyi neden takıyorsunuz? O görüntü kabul edilir değil" sözleri ile tepki gösterdi. 

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programına katılarak soruları yanıtlayan Gül, gündeme ilişkin değerlendirmelerde Kadri Gürsel'e kelepçe takılmasını da değerlendirdi. Gül, "Denetimli serbestlik AK Parti döneminde getirilen bir uygulama. Bu uygulamanın olması için kapalıya getirilmesi gerekiyor. Kolluğun kelepçe takması ile ilgili bir konu dün yaşananlar. Kişi kendisi gelmiş, kelepçe takmışsınız. O görüntü kabul edilebilir bir şey değil. Reform sürecinde bu tür sıkıntıları aşacağız." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'ni yorumladı. Gül hazırlanan metni, objektif bakan herkesin kabul edeceğini söyledi. Gül, "Yargı yerlerdeydi. Şu anda bizim yargıya güveni arttırıcı, sorunları çözmek bizim için en önemli husus. AB ile bu anlamda sürecin daha olumlu bir noktaya ulaşacağını düşünüyoruz." diye konuştu. 

Uzun yargılama sürecine de değinen Bakan Gül, "Duruşma 8 ay sonraya veriliyorsa, sistem bunu takip ediyor. Neden bu kadar uzadı diye. Taraflar uzatmışsa bununla ilgili değerlendirme olacak. Makul sürede yargılamayı takip edeceğiz. Başarıyla bunun takibini yapacağız. Mağdur, şiddete uğramış kadın haksızlığa uğradığı kişi ile karşılaşmayacak, yüzleşmeyecek. Bir daha örselenmeyecek." ifadesini kullandı. 

"Hâkim bir karar verdi diye sürülmeyecek"

CHP'li Bülent Tezcan'ın reform paketine ilişkin olumlu bir değerlendirmesi olduğu hatırlatılan Gül, "Öneriler ve destekler çok önemli. Genel itibariyle olumlu destekler var. Bu belge AK Parti'nin belgesi değil. 82 milyonun belgesi. Biz yürütmeyiz. Yargı bağımsızdır. Hâkim bir karar verdi diye sürülme olmayacak. FETÖ bunu çok yaptı, bazı yerler sürgün yeriydi"  

Kadri Gürsel: 100 metre yol yürümek için kelepçe takıldı

Metris Cezaevi'nde kelepçe takılan Kadri Gürsel Medyascope'ta yaşananlara ilişkin, "Denetimli serbestlik uygulanacak hükümlülerin hiç cezaevine girmeden savcılığın tetkiki ile bu uygulamaya başlamaları mümkün. Bana Metris Cezaevi'nde verilen belgede denetimli serbestliğe mâni bir durumu yoktur. Herhangi bir disiplin kaydına rastlanmamıştır" deniyor. Bunun için beni Metris Cezaevi'ne göndermek, işlemleri yaparken emniyet görevlisinin beni teslim ettiği jandarmanın 100 adım yol yürütmek için emir gereği kelepçe takması gerekmiyordu." değerlendirmesi yaptı.

Polis aracında ya da adliyede kendisine kelepçe takılmadığını belirten Gürsel, "Araçtan indirildim. 100 metre yol yürümek için bana kelepçe takıldı. O sırada gazeteciler Metris Cezaevi'nin dış duvarına tırmanmışlardı. Kameralar, fotoğraf makineleri vardı. Görüntülendiğimizi anladım, bu da biliniyordu bir taraftan. İçeride beş saat geçirdim. İşlemlerin seyri vs. açısından hemen bırakılacağımı anladım. Böyle olması gerekmiyordu." diye konuştu. 

TIKLAYIN: Erdoğan: İfade özgürlüğü kararları Yargıtay tarafından incelenecek; tutuklama tedbiri ölçülü uygulanacak

TIKLAYIN: İstanbul ve Ankara Barosu, Erdoğan'ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi hakkında ne düşünüyor?