Dünya Basınında Bugün

"ABD'deki aşırı soğuklar sebebiyle en az 8 kişi hayatını kaybetti"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

31 Ocak 2019 09:24

T24 Haber Merkezi
Metin Kaan Kurtuluş & Hakan Aksay & Melis Karaca

Britanya ve Avrupa ülkelerinin gündeminde Brexit konusundaki gelişmeler var. İkinci Brexit anlaşması oylaması giderek yaklaşırken Başbakan Theresa May parlamentodaki oy çoğunluğunu kazanmak için çalışmalar yapıyor. 

ABD'nin gündeminde ise Ortabatı eyaletlerindeki kutbi girdap var. Eyaletlerde oluşan aşırı soğuklar hayat şartlarını zorlaştırıyor. Rusya gazetesi Nezavisimaya ise "ABD istihbaratı Rusya ve Çin’den çekiniyor" başlıklı bir analiz yayımladı.

31 Ocak 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...


The Times | May nakit ile İşçi Partisi parlamenterlerinin desteğini kazanmaya çalışıyor

The Times'ın haberine göre Britanya Başbakanı Theresa May, maden çalışanları toplulukları gibi devletten az para desteği alan kurumlara nakit para sağlayarak ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi'nin parlamenterlerinden yeni Brexit anlaşması için oy almaya çalışıyor. May'in ilk Brexit anlaşması Avam Kamarası'nda rekor oy farkı ile reddedilmişti. Habere göre May, kendi partisi olan Muhafazakar Parti'de kendisine muhalefet eden parlamenterlerin oylarınını dengelemek için İşçi Partisi'nden 20 parlamenteri ikna etmesi gerektiğini düşünüyor.


Financial Times | Fed, faiz oranlarının daha fazla artmayacağının sinyalini vererek Wall Street'i rahatlattı

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini %2,25-%2,50 aralığında sabit tuttu. Fed açıklamasından kademeli faiz arttırımı ifadesi kaldırıldı. Habere göre Fed'in bu kararları sıkıntılı birkaç ay geçiren Wall Street'i rahatlattı.


New York Times | Acımasız soğuklar Ortabatı eyaletlerini titreyerek sürünme noktasına getirdi

ABD'nin Ortabatı eyaletlerinde kutbi girdap sebebiyle oluşan aşırı soğuklar devam ediyor. NYT'nin aktardığına göre aşırı soğuklar yüzünden en az 8 kişi hayatını kaybetti. Bölgede birçok okul kapatıldı, devlet evsizleri korumak amacıyla "ısınma merkezleri" oluşturdu. Habere göre Detroit ve Chicago gibi şehirlere havayolu ulaşımı durdu.


The Washington Post | Demokratlar duvar için para vermeyi teklif etmedi

WP'nin haberine göre Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, güney sınırı güvenliği için yeni planınlarını açıkladı. Demokratlar planında bir sınır duvarı için hiç bütçe ayırmadı. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler 15 Şubat'tan sonra sınır güvenliği konusunda müzakere etmeye başlayacak, ancak Trump bir duvar konusunda ısrarcı davranıyor. Demokratlar ise duvar için harcanacak paranın başka yerlerde kullanılabileceğine inanıyor.


Chicago Tribune | Tehlikeli, aşırı donma

Chicago Tribune internet sayfasında yaşanan kutbi girdap sebebiyle özel bir bölüm hazırladı. Bu bölümde rekor soğuk nedeniyle kapanan her yerin listesi, yaşanan gelişmeler ve hava durumu yayımlanıyor. Tribune ayrıca kutbi girdap sırasında işe gitmeye devam eden insanlarla yaptığı röportajları yayımladı. Tribune'e göre kutuplardan gelen soğuk hava sebebiyle Chicago tarihinin en düşük sıcaklığına ulaşabilir.


Nezavisimaya | ABD istihbaratı Rusya ve Çin’den çekiniyor

Rusya ve Çin’in ABD açısından en tehlikeli iki ülke olduğunu yazan Nezavisimaya gazetesi, Washington yönetiminin Moskova ile Pekin arasında bir ittifak kurulmasından korktuğunu öne sürüyor. Söz konusu iki devletin son zamanlarda on yıllardır olmadığı kadar birbirine yaklaştığını savunan gazete, bu arada Beyaz Saray’ın uygulamaya başladığı yeni güvenlik ve ticaret politikalarının ABD’yi müttefiklerinden uzaklaştırdığını dile getiriyor. 


Le Monde | Brexit: Theresa May, AB’ye meydan okumayı seçti

Le Monde'a göre Brexit’te 60 günden az zaman kala, Birleşik Krallık, İrlanda sınırı hakkında bir anlaşmaya varılacağını umuyor. Avrupa Birliği içinden Emmanuel Macron ve birçok lider ise daha önce böyle bir anlaşmayı reddedeceğini belirtmişti.  Vekiller salı günü yapılan oylamada ikinci referandum fikrini vurguladı. Anlaşmasız Brexit düşüncesinin güçlendiği görülüyor.


Frankfurter Allgemeine | Birçok şehirde azot oksit sınırları aşıldı

FAZ'ın haberine göre dizel egzoz gazlarından sebep meydana gelen hava kirliliği birçok Alman kentlerinde izin verilenden yüksek hâle geldi. En az 35 şehirde, Federal Çevre Ajansı (UBA) tarafından yapılan bir ön değerlendirmede gösterildiği üzere, AB'nin belirlediği azot dioksit (NO2) için zararlı limit değeri geçen yıl aşıldı.


Al Arabiya | ABD'de gözaltına alınan İranlı gazeteci Marzieh Hashemi, Tehran'a döndü

Al Arabiya'nın AFP'den aktardığına göre İran TV kanalı Press TV'de gazetecilik yapan Marzieh Hashemi, ABD'de 10 gün gözaltında kaldıktan sonra Tehran'a döndü. Hashemi'yi havalimanında büyük bir kalabalık karşıladı. Habere göre kalabalık çoğunlukla ABD karşıtı pankartlar taşıyan burkalı kadınlardan oluşuyordu. Hashemi hasta kardeşini ziyaret için ABD'ye uçtuğunda gözaltına alınmıştı.