Gündem

40 yaş üstüne askerlik affı

AKP Milletvekili Ali Güner, askerliğini herhangi bir nedenle yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşların affedilmesine ilişkin TBMM’ye kanun teklifi verdi.

06 Eylül 2010 03:00

T24 - AKP Milletvekili Ali Güner, askerliğini herhangi bir nedenle yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşların affedilmesine ilişkin TBMM’ye kanun teklifi verdi.


AKP Iğdır Milletvekili Ali Güner, askerlik görevini yapmayan 40 yaş ve üstüne af getirilmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.


Ali Güner, çeşitli nedenlerden zorunlu askerlik görevini yapamayan 40 yaş ve üstü binlerce vatandaşın büyük sorunlar yaşadığını söyledi.


Güner, her an askere götürülme endişesiyle yaşayan 40 yaş ve üstü vatandaşların gündelik hayatının sekteye uğradığını ifade etti.Güner, şunları söyledi: ''Zorunlu askerlik görevini yapmakta olan 40 yaş ve üstü birçok vatandaşımız da firar suçundan askeri cezaevlerinde hüküm giymektedir. Bu kişilerin birçoğunun ailevi nedenlerin vermiş olduğu psikolojik baskı nedeniyle firar teşebbüsünde bulunduğu anlaşılmaktadır.


Kışlada askerlik vazifesini yerine getiren 40 yaş ve üstü kişilerin, bakmakta yükümlü olduğu aile fertlerinin sayısı gözönünde bulundurulduğunda, bunların bir defaya mahsus olmak üzere affedilmesi, ailelerinin mağduriyetlerini giderecektir.”Kimleri kapsayacak?


1111 sayılı Askerlik Kanununa geçici madde eklenmesini öngören teklif, bugüne kadar askerliğini yapamayan 40 yaş ve üstü vatandaşlar ile şu an zorunlu askerlik vazifesini yapan 40 yaş ve üstü kişiler, askeri cezaevlerinde bulunanlar, askeri suçlardan hüküm giymiş olanlar ve firari durumunda görünenleri de kapsıyor.