Politika

'30 Ağustos' açıklamasıyla gündeme gelen AKP'li Alinur Aktaş, belediyenin tüm şirketlerine de 'başkan' olmuş

Aktaş'ın Toplamda 50 bin TL 'huzur hakkı' aldığı iddia ediliyor

25 Temmuz 2019 19:20

İzmir'in CHP'li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın meclis kararıyla kendisini belediye şirketine maaşlı müdür olarak atamasının yankıları sürerken, benzer bir durumun Bursa'da da yaşandığı belirlendi. Son olarak "30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil" sözleri ile gündeme gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı. AKP'li il yöneticilerinin de başkan vekili olduğu şirketlerde Aktaş'ın 'huzur hakkı' adı altında aylık yaklaşık 50 bin lira maaş aldığı ileri sürüldü

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre, Bursa'da CHP'nin 30 Ağustos'taki ulaşım ücretsiz olsun teklifine, "O zaman ormancılık gününde de tatil yapalım. 30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil" sözleriyle gündeme gelen Bura Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediye şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.

TIKLAYIN - CHP'li Karaburun Belediye Başkanı kendine bir maaş daha bağladı: "Tamamen yasal"

Toplamda 50 bin TL 'huzur hakkı' aldığı iddiası

31 Mart sonrasında gerçekleştirilen şirket genel kurullarında yönetim kurulu başkanı seçilen Aktaş'ın her bir şirketten 'huzur hakkı' olarak aylık en düşük 5 bin lira aldığı iddia ediliyor. 10 şirketi bulunan Büyükşehir Belediyesi'nde Aktaş'ın aylık yaklaşık 50 bin lira huzur hakkı aldığı tahmin ediliyor.

Alinur Aktaş'ın yönetim kurulu başkanı olduğu belediyeye bağlı 10 şirket şunlar; BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BUSKİ, BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL, BESAŞ, TARIM A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.

AKP'li yöneticiler başkanvekili

Belediye şirketlerindeki yönetim kurulu başkan vekilliği görevlerinde ise AKP Bursa İl Yönetim Kurulu üyelerinin olması dikkat çekti.

BURULAŞ Başkanvekili Bülent Kandemir, BURFAŞ Başkanvekili Gülten Doğrul ve BURKENT Başkanvekili Hüseyin Ömer Aybar aynı zamanda AKP Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi.

BESAŞ'ta ise başkan vekili AKP'den milletvekili aday adayı olan Mustafa Bektaş, Tarım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkan yardımcısı ise AKP'li meclis üyesi, AKP Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu

Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerinin de aylık 3 bin ile 10 bin lira arasında değişen huzur haklarına sahip olduğu biliniyor.

TIKLAYIN - 38 barodan Alinur Aktaş'a istifa çağrısı 

TIKLAYIN - AKP'li Alinur Aktaş'tan '30 Ağustos' açıklaması: Sözlerim çarpıtıldı