Kültür-Sanat

19’uncu Munzur Festivali başladı

"Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat"

25 Temmuz 2019 14:46

2 yıllık yasağın ardından 19. kez düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali yeniden Dersimlilerle buluştu. “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat" düzenlenen festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Evrensel'in haberine göre, festival sabah erken saatlerde Pertek Feribotu karşılama töreniyle başladı. Karşılama töreninin ardından Seyit Rıza Meydanı’nda açılış programı gerçekleşti. Yoğun ilgi gösterilen açılış programına halkın yanı sıra Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, il milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri ve kitle örgütü yönetimleri katıldı.

Açılış programında Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu konuştu. Festivalin 1999’dan beri sorunlarla karşılaşsa da devam ettiğini belirten Maçoğlu, “Ancak iki senedir güvenlik politikaları gerekçesiyle Dersimlilerin bir araya gelmesini sağlayan festivali engellediler. Bu yıl tekrardan festivalin startını veriyoruz. Dersimlilerin dünya halklarına ne dediğini biliyoruz. Bu yıl festivalin ithaf edildiği Ayaz ve Nupelda’nın sesi dünya çocuklarının yaşamına dair söylemleridir. Biz yaşamın kutsiyetini savunuruz. 1999’dan bu yana bu festivalde emeği geçen, yaşayan ve yaşamayan tüm arkadaşlara selam söylüyoruz. Bize bıraktığınız bu bayrağı biz ve bizden sonraki yoldaşlarım devam ettirecek. Biz tüm insanların eşit olduğuna inanıyoruz. Tüm insanları ayrıştırmadan, yok saymadan bir arada yaşanabilirliği savunuyoruz” dedi.

Açılış programı çıla uyandırması ve Varvara halk oyunu ile devam etti. Festival programı açılış programının ardından Yeraltı Çarşısı Üstü’nde düzenlenecek olan “Dersim’in Saklı Yerleri” fotoğraf sergisiyle devam edecek.