Zam pazarlığı yaparken dikkat: Yüzde 65’in üzerinde zam mümkün mü?

Yüzde 25 zam sınırlamasının sona ermesiyle birlikte ev sahibi ve kiracılar eski usule göre zam oranını belirleyecekler. Temmuz ayında kira artış oranı yüzde 65 civarında açıklandı. Peki taraflar kendi aralarında bir kira uyarlaması yapabilir mi? Yüzde 65’in üzerinde zam mümkün mü?

10 Temmuz 2024 08:57

19

Zam pazarlığı yaparken dikkat: Yüzde 65’in üzerinde zam mümkün mü?

29

Kirada yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz itibarıyla sonlanmasıyla birlikte kira artış oranlarında yeni dönem başladı. Buna göre TÜFE’nin 12 aylık ortalaması olan eski usule göre kira zam oranı belirlenecek.

39

Sözleşme yenilemelerinde kira artış oranı yüzde 65 civarında belirlense bile yeni kiracı ile eski kiracı arasında kira makası epey açılabiliyor. Peki ev sahibi ve kiracılar kendi aralarında bir kira uyarlaması yapabilir mi? Yüzde 65’in üzerinde zam mümkün mü?

49

Milliyet'in haberine göre Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

59

2 Temmuz 2024 sonrası yenilenen kira kontratlarında üst sınırın artık yüzde 25 olmadığının altını çizen Özelmacıklı, ''TÜFE’nin son 12 aylık ortalaması esas alınacak. Yüzde 25’lik sınırın kaldırılması ev sahiplerine sınırsız bir kira artışı yapma imkanı tanımıyor. Kira bedelini yeniden belirleme hakkı da vermiyor. Ara zam yapılması da mümkün olmuyor'' dedi.

69

TARAFLAR KENDİ ARALARINDA KİRA UYARLAMASI YAPABİLİR Mİ? Özelmacıklı, ''Bir kiracının son 2 yılda kira artış oranı yüzde 25 şeklinde olduysa eski kiracı ile yeni kiracı arasındaki farkın ciddi bir şekilde arttığını söylemek mümkün'' şeklinde konuştu.

79

bunların birçoğunun davaya dönüştüğünü ya da arabulucu üzerinden bir anlaşma yoluna gidildiğini söyleyen Özelmacıklı, ''Ülkemizde 200 bini geçen dava sayısı olduğunu söylemek mümkün. Eski kiracılar ile yeni kiracılar arasındaki farkın TÜFE düzenlemesi olsa da kısa sürede toparlanması mümkün değil. 5 yılı geçen kira sözleşmeleri kira tespit davasına konu oluyor. 10 yılı geçen sürede ise tahliye davaları istenebiliyor'' dedi. Özelmacıklı'nın ifadeleri şu şekilde:

89

''Bir diğer alternatif olarak kiracılar mal sahipleri ile anlaşma yoluna gidiyorlar. Bir şekilde yüzde 25’in üzerinde kira artışları yaparak, hatta eski kira bedelleri piyasa rayicine göre düşük kalanlar TÜFE üzerinden değil de yüzde 100, yüzde 150 oranında artış yaparak mal sahibi ile uzlaşma yoluna gidiyor. Mal sahiplerinin de önemli bir kısmı elde ettikleri kiraların düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyorlar. Bu durum her iki taraf açısından bazı sorunları beraberinde getiriyor.''

99

TANSİYON EYLÜLDE ARTACAK: ''Yaz aylarının gelmesiyle beraber kiralarda tansiyon biraz daha azalıyor. Öğrenci evleri boşalıyor. Tayinler nedeniyle göçler olabiliyor. Asıl tansiyon eylül ayı gibi artıyor olacak.''