Turgut Uyar-Tomris Uyar'ın oğlu: Anne babamın aşk mektuplarını yırtıp çöpe attım

Tuhaf Dergi'nin Mart sayısında Turgut Uyar ve Tomris Uyar'ın tek çocuğu H. Turgut Uyar annesini ve babasını anlattı

13 Mart 2019 19:05

113

Turgut Uyar ve Tomris Uyar çiftinin tek çocuğu H. Turgut Uyar, “Tomris Uyar ve Turgut Uyar arasındaki mektuplaşmaları yırttım. Yırtıp çöpe attım. Yüze yakın mektubu okumadan yırttım. Onların arasındaki özel bir şey beni hiç ilgilendirmez. Benim için yazılmamış bir şeyi okuyamam” diye konuştu.

213

Tuhaf Dergi Mart sayısı, kapağını Turgut Uyar’a ayırdı. H. Turgut Uyar da anne ve babasını Tuhaf Dergi’den Işıl Cinmen’e anlattı. H. Turgut Uyar şunları söyledi:

313

“Tomris Uyar ve Turgut Uyar arasındaki mektuplaşmaları yırttım. Yırtıp çöpe attım. Yüze yakın mektubu okumadan yırttım. Onların arasındaki özel bir şey beni hiç ilgilendirmez. Benim için yazılmamış bir şeyi okuyamam. Ayıp gelir. Utanırım. Okuyamam.”

413

“Elbette yırtmadan içeriğini anlamak için kabaca baktım; özel olduğunu anladığım anda yırttım. Onlar aşk mektubuydu. İkisinin arasında kalması gerekirdi. Öyle de oldu.”

513

“Onların da kararımı destekleyeceğine eminim. Tomris Uyar o mektupları sevgilisine yazarken bir gün başkaları tarafından okunacağını düşünerek yazmadı. Ben bile okumadım. Benim bile haddime değil.”

613

“Yırtıp atmak çok da kolay olmadı. Yıllarca durdu. Bir akşam birkaç kadeh şarap içtim ve hepsini yırttım.”

713

“Kararımdan pişman değilim. Başkalarının arasındaki özel şeye kulak kabartmak bana ayıp geliyor. Kendime göre doğru olanı yaptım.”

813

Söyleşinin tamamı Tuhaf Dergi’nin Mart sayısında okunabilir.

913

Turgut Uyar-Tomris Uyar'ın oğlu: Anne babamın aşk mektuplarını yırtıp çöpe attım

1013

Tomris Uyar, Turgut Uyar ve Selim İleri

1113

Cemal Süreya, Tomris Uyar

1213

Can Yücel, Salim Şengil, Edip Cansever, Tomris Uyar, Muhteşem Sünter, Mehmetcan Köksal, Turgut Uyar, Dürnev Tunaseli, Nezihe Meriç, Ömer Uluç, Tunga Uyar

1313

Turgut Uyar ve Erdal Öz