'Recep İvedik 6'dan 'Onun Adı Petrunya'ya 8 Kasım'da vizyona giren filmler

08 Kasım 2019 21:59

111

Türkiye’deki sinema salonlarında 8 Kasım itibariyle 3’ü yerli 2’si yabancı olmak üzere 5 film vizyona girdi. Recep İvedik 6, bu hafta vizyona giren filmler arasında en fazla salonda gösterilecek olan yapım.

211

Recep İvedik 6: Şahan Gökbakar ve Nurullah Çelebi’nin başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini serinin diğer filmlerinde de olduğu gibi Togan Gökbakar üstleniyor. Filmin konusu şöyle:

311

Recep İvedik, kendisine gelen davet ile kuru fasulye festivaline gitmek üzere arkadaşı Nurullah’ı da yanına alarak yola çıkar. Seyahat acentesinin hatası sonucu Kenya’ya gelen Recep ve Nurullah, geri dönmenin yolunu aramaya başlar. Bilmedikleri bir coğrafyada bulunan Recep ile Nurullah, kendilerini iki düşman kabilenin arasında bulur ve maceraları başlar.

411

Hapşuu: Okul öncesi grubuna hitap eden televizyon serisinin beyaz perde uyarlaması olan ‘Hapşuu’da, Lemi Filozof ve 4 dublaj oyuncusu sesleriyle yer alıyor. Yönetmen koltuğunda Kenan Öztürk’ün oturduğu animasyon türündeki yapımın konusu ise şöyle:

511

Film, arkadaşları Meli, Vızz, Taka Tuka ile birbirinden eğlenceli maceralara atılan Hapşu'nun hikâyesini konu ediyor. Misafirleri olan Lemi Filozof'a başlarından geçenleri anlatan ekip, bu sırada eğlenmeyi de ihmal etmiyor.

611

‘Onun Adı Petrunya’: Makedonya, Fransa ve Belçika ortak yapımı olan filmin başrolünde Zorica Nusheva yer alıyor. Teona Strugar Mitevska’nın yönetmen koltuğunda oturduğu dram-komedi türündeki filmin konusu ise şöyle:

711

Sadece erkeklerin katılabileceği geleneksel bir törene müdahale eden genç bir kadının hikâyesini konu edinen filmde, Epifani döneminde Makedonya’da 19 Ocak günü düzenlenen görkemli törene odaklanılıyor. Törene katılan erkekler, suya atılan haçı çıkaran kişinin bir yıl boyunca kutsanacağı inanır. 31 yaşındaki tarih uzmanı Petrunija’nın törene denk gelmesi ve suyun içine atılan haçı çıkarmasıyla, erkeklerin saldırısına uğrar. Erkekler, Petrunija’nın kadın olduğu için ritüele katılmaya hakkı olmadığını, bu yüzden haçı geri vermesi gerektiğini düşünür. Ancak, Petrunija’nın haçı geri vermeye niyeti yoktur.

811

‘Yaralı Keklik’: Taner Tunç’un yönetmeni olduğu filmin oyuncuları arasında Alper Pehlivan, İbrahim Kalkan ve Dilek Canbay yer alıyor. Dram türündeki Türkiye yapımı filmin konusu şöyle:

911

Kardeşine verdiği sözü tutmaya çalışan küçük bir çocuğun hikâyesini konu edinen filmde hasta olan kardeşiyle ilgilenen Veysel, bir gün dedesiyle ilgilenirken yaralı bir keklik bulur. Veysel, keklik ile ilgilenebilmek için onu alarak eve götürür. Yaralı kekliğin haline üzülen Veysel’in kız kardeşi, ağabeyinden bir söz vermesini ister. Veysel, kardeşinin isteği üzerine kekliği iyileştirip salmak için söz verir. Bu sırada küçük kızın durumu iyice ağırlaşınca hastaneye kaldırılır. Kardeşinin iyileşip geleceği günü bekleyen Veysel, bu sırada kardeşine verdiği sözü tutmak için harekete geçer.

1011

‘Pavarotti’: ABD ile İngiltere’nin ortak yapımı olan ‘Pavarotti’, ünlü opera sanatçısının hayatını beyaz perdeye taşıyor. Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin konusu şöyle:

1111

1990 İtalya Dünya Kupası'nın resmi şarkısı haline gelen "Nessun Dorma"nın ardından daha geniş kitlelerce kabul gören opera sanatına odaklanan film, bu alanın dünya üzerindeki en önemli ismi Pavarotti’nin hikâyesini bir ikon haline gelmeden öncesinden başlayarak ele alıyor ve müzikal kimliğinin ötesindeki Luciano’yu izleyicilere sunuyor.