Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan TÜİK Başkanı Çetinkaya'nın sözlerine tepki

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya'nın çok tartışılan TÜİK verileri ile ilgili sözlerine "Aklımı oynatacak derecede sinirlendirici bir açıklama. Bir Başkan bu sözleri nasıl söyler?" dedi.

10 Temmuz 2024 10:42

16

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan TÜİK Başkanı Çetinkaya'nın sözlerine tepki

26

Ekonomi gazetesi yazarı Alaattin Aktaş'ın TÜİK'in geçmişte açıkladığı sepet hesaplamasıyla bugünkü rakamları açıklaması gündem olmuştu.

36

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, Enflasyonun dünya ülkeleriyle aynı şekilde hesaplandığını söyleyerek ENAG'ın yüksek açıkladığını savunmuştu.

46

Enflasyonun 75 olmasıyla 45 olması arasında bir fark olmadığını savunan Çetinkaya, "Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 olacaksa veya bir yıl sonra 145 olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki'. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik" yorumunu yapmıştı.

56

PROF. DEMİRTAŞ: BİR BAŞKAN BU SÖZLERİ NASIL SÖYLER? Çetinkaya'nın açıklamasına tepkiler yükseldi. Bir tepki de ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan geldi.

66

Demirtaş, X hesabından yaptığı paylaşımda, "İçler acısı bir açıklama. Korkunç bir açıklama. Olacak iş değil. Aklımı oynatacak derecede sinirlendirici bir açıklama. Bir Başkan bu sözleri nasıl söyler??? Aman Allahım, Aman Allahım" ifadelerini kullandı.