Mutluluk hormonlarını yükselten yiyecekler

30 Ağustos 2019 18:56

19

Çikolata gibi besinler, anlık mutluluk veriyor olsa da bu sürdürülebilir ve sağlıklı bir yöntem değildir. Ancak bazı yiyeceklerin dopamin, seratonin gibi ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen hormonları tetikleme, enerji seviyesini arttırma ve stresi azaltma özellikleri var. Beslenmez Uzman Rick Hay bu besinleri ve etkilerini açıkladı:

29

Çilek, kiraz, böğürtlen gibi meyveler: Antioksidanlarca zengin bu meyveler bilişsel fonksiyonları destekler ve enflamasyonu azaltır. İçerdikleri C vitamini stresin azaltılmasına yardımcı olur.

39

Mercimek: Seratonin seviyesini yükseltir ve uzun süreli enerji sağlar.

49

Muz: İçeriğindeki ‘Triptofan’ aminoasidi, mutluluk hormonu seratoninin yükselmesini sağlar.

59

Yulaf: Yüksek B vitamini içeriğiyle kan şekerini düzenler ve duygu durumunun sürekli değişmesini engeller.

69

Somon balığı ve sardalya: İçerdikleri B-12 vitamini sürekli yorgunluk halini azaltır ve modunuzun yükselmesine yardımcı olur.

79

Fermente yiyecekler: Kefir, yoğurt, turşu gibi fermente olmuş ve probiyotik yönünden zengin yiyecekler seratonin üretimini destekler. Seratonin hormonunun yüzde 90’ı bağırsaklarda üretilir ve bağırsak florasının zenginleşmesi probiyotik besinlerle mümkündür.

89

Papatya ve melisa çayı: Rahatlatıcı etkisiyle stresi azaltır.

99

Bunun yanında Hay, fast-food, şekerli yiyecekler ve kafeinin bırakılmasının da duygu durumunu düzenleme ve stresi azaltma açısından çok önemli olduğunu belirtiyor.