Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri

30 Ağustos 2019 13:36

17

Kedilerde dönem dönem artış gösteren tüy dökülmelerinin nedeni şu rahatsızlıklar olabilir:

27

Dengesiz beslenme, yanlış mama tercihi: Kediniz sürekli olarak yetersiz ve kalitesiz bir mama yiyorsa gerekli vitamin ve proteinleri alamıyor olabilir. Bu da tüylerini olumsuz etkiler ve dökülmelerine neden olur.

37

Stres: Kediler stresten çok etkilenir. Uzun süre evde yalnız kalmak, tüylerinin kesilmesi gibi faktörler kedileri strese sokar ve bu da tüylerinin dökülmesine neden olabilir.

47

İç-dış parazit: Dışkı yoluyla derisine bulaşan iç parazit ya da pire gibi dış parazitler kedilerin tüylerinin dökülmesine sebep olur.

57

B vitamini eksikliği: B vitamini eksikliği kedilerde tüy dökülmesine neden olur. Veteriner kontrolünün ardından kedinize B vitamini takviyesi verebilirsiniz.

67

Hormonal değişiklikler: Kedilerin kızgınlık, çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde hormonal dalgalanmaları olur. Bu dönemde tüy dökmeleri normaldir.

77

Kedinizin tüy dökmesi için bir neden bulamıyorsanız mutlaka veterinere danışın; nedeni evde teşhis edilemeyen bir hastalık olabilir. Bunun yanında kedinizin tüylerini düzenli olarak taramak hem tüy dökülmesini azaltır hem de kedinizin tüy yumağı yutmasının önüne geçer.