Ev sahipleri ve kiracılar dikkat: Doğru kira sözleşmesinin 10 kuralı nedir?

Hızla artan kiralar, getirilen zam sınırı ev sahipleri ve kiracılar arasındaki ilişkilere zarar verdi. Kira davalarında rekor artışlar görüldü. Peki tarafların haklarını koruyan sözleşmede nelere dikkat etmek gerekiyor?

11 Temmuz 2024 08:39

113

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat: Doğru kira sözleşmesinin 10 kuralı nedir?

213

Ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmazlıkları en aza indirmek için doğru hazırlanan bir kira sözleşmesi büyük önem taşıyor. Peki kira sözleşmesinde nelere dikkat etmeli? Uzmanı 10 maddede doğru kira sözleşmesi...

313

1. Sözlü değil yazılı hazırlamalı: yaşanacak olan hukuki uyuşmazlıklarda ispat edebilmek için kira sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması gerekir. Sözlü olarak da yapılabilir ancak bu durumda yaşanacak uyuşmazlıklarda ispat edebilmek için ve yine sözlü sözleşmeler kapsamında temel hizmetlerin (elektrik, su, doğalgaz vb gibi) alınması mümkün değil.

413

2. Kira dönemi ve tarihi belirtilmeli: Kira sözleşmelerinde kira dönemi, kira ödeme başlangıç tarihi ve kira bedeli mutlaka yazılmalı. Yeni Borçlar Kanunu kapsamında eğer ödeme tarihi belirlenmiş ise o tarihte, tarih belirlenmemiş ise kira borcunun o ay sonuna kadar ödenmesi şartı getirildi.

513

3. İmzayı kimin atacağı önemli: Eğer bir ev aile konutu şeklinde kiralanmışsa, sözleşmede eşlerden birinin imzası yeterli. Öğrenci evi gibi paylaşımlı kira sözleşmelerinde ise, kira sözleşmesinin o evde ikamet edecek diğer kişiler açısından da bağlayıcı olabilmesi için herkesin imzalanması çok önemli.

613

4. Evin durumu ve demirbaşlar yazılmalı: Kira sözleşmeleri yapılırken teslim alınan taşınmazın mevcut durumu ve teslim alınan demirbaşın yazılması gerekli. Teslim alınan eşyaların durumu ödenecek tazminatlarda veya depozito iadelerinde de önem kazanıyor.

713

Ev sahipleri ve kiracılar için önemli bir uyarı; Kimi zaman sözleşmelere evler boyalı-badanalı teslim edilir deniliyor. Oysa tahliye sonrası evin boyasız ve badanasız teslim edilmiş olmasını Yargıtay kötü kullanım olarak görmüyor. Yani kiracı tahliyede boya badana yaptırmak zorunda değil, bu gerekçe ile depozito kesintisi yapılamaz. Evde kötü kullanım; odaların birleştirilmiş olması, klima yerlerinin açılıp kapatılmamış olması, taşınmazda kırılma ve ağır bozulmaların olup olması hali olarak görülüyor.

813

5. Zam oranı keyfi belirlenemez: 2 Temmuz itibarıyla yüzde 25 zam sınırının kalkması ile kiralarda yasal artış oranı yeniden ‘TÜFE 12 ay ortalaması’ oldu. Kira sözleşmelerinde yenileme dönemlerinde artış oranı TÜFE 12 aylık ortalama bedelini geçmemek kaydı ile sözleşme serbestisi kapsamında belirlenebilir.

913

6. Ödenen depozito bedeli eklenmeli: Kira sözleşmesi kapsamında taşınmazda meydana gelecek olan ağır hasarlar veya ödenmeyecek aidat gibi giderlerin güvencesi için ‘en fazla 3 aylık kira bedeli’ kadar bir depozito bedelini mal sahibi isteyebilir. Bu depozito bedeli sözleşmeye yazılmalı.

1013

7. Tahliye taahhüdü aynı gün düzenlenmez: Son yıllarda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle hemen hemen her ev sahibi kiralama aşamasında tahliye taahhüdü istiyor.

1113

8. Geç ödemeye ceza eklenemez: Kira borcunu ödemeyen kiracıya yasal faiz oranı veya bu bir ticari kiralama ise ticari/yasal faiz oranları kapsamında bir faiz oranı belirlenebilir. Bunun haricinde kira bedelinin geç ödenmesi sebebiyle bir artı cezai şart öngörülemez, sözleşmeye eklenemez.

1213

9. Ev sahibi kefil isteyebilir: Kira sözleşmelerinde kefil alınabilir ancak kefalette doğrudan kefile de gidilebilmesi için mutlaka müteselsil kefalet/müteselsil borçlu sıfatıyla sözleşmeye kefilin imza koyması önemli.

1313

10. Elden ödeme büyük risk: Elden kira ödenmesi halinde mutlaka mal sahibinden el yazısı ile bir belge veya internet iletişim yolları (mesaj, mail, whatsapp vb gibi ) ile bedelin alındığının kabul edilmiş olması gerekir. Aksi halde kiracı ödediği kira bedelini ispat edemez. Kaynak: Milliyet