Ekonominin nabzı | Finans yazarlarının gündeminde ne var?

Ekonomi yazarlarının piyasadaki gelişmelere ilişkin analizlerini ve değerlendirmelerini, merak edilen sorulara ilişkin cevaplarını sizler için derledik. İşte ekonomi yazarlarının bugün yazdığı yazılardan öne çıkanlar...

10 Temmuz 2024 09:28

14

Alaatin Aktaş - Ekonomim: TÜİK’in yazdığım fiyatları kabullenmekten başka çaresi yok, çünkü bu fiyatlar doğru. Toplantıda tabii ki bu fiyatları niye açıklamadıkları soruldu. Bu konudaki gerekçeleri okudukça doğrusu ne diyeceğimi bilemedim! Farklı fiyat: Fiyatları gizlemedeki klasik gerekçe belli. Örneğin domates fiyatı Van’da şu kadar, İstanbul’un lüks semtinde şu kadar, biz bir anlamda ortalama alıyoruz, o zaman da İstanbul’daki vatandaş bu fiyata domates nerede diyor ve verilerimize inanmıyor, deniliyor. Yani özünde “Vatandaş açıkladığımız verinin ortalama olduğunu anlamıyor” denilmiş oluyor. Bu konu izah edilirken “anlatıcılığı olmayan fiyatlar” gibi ne anlama geldiği pek belli olmayan bir ifade kullanılıyor. Oysa merak edilmesin, vatandaş ortalama fiyat nedir, bunu anlar! Yani bu yaklaşım yanlış!

24

Erdal Sağlam - 10Haber: 2025 yılı için belirlenen yüzde 14 hedefi son dönemde değişmedi. Piyasalardaki beklenti yüzde 25'in altına inmedi, yabancı banka raporlarında yüzde 27-28'lik tahminler var. 2025'de yüzde 14'e inilemeyeceği daha önce belli olunca Merkez Bankası iktisatçıları son enflasyon raporunda yüzde 14'lük hedefin yüzde 18'e çıkarılacağını tahmin etmişti. Nedenini sorduğumda "yüzde 14'te bırakılırsa gerçekçi olmaz, 20'ye çıkarılırsa o zaman enflasyonla mücadeleden taviz verileceği sonucu çıkar. En uygunu 20'ye yakın, ama onlu rakam olarak yüzde 18'e revize etmek. Bu beklentileri bozmaz" demişlerdi.

34

Murat Muratoğlu - Sözcü: lke vatandaşlarının ekonomik dinamiklerini bilmeyen birisinin, ekonomiyi düzelteceğine inanmak istiyor insan ama kırılıyor umutlar her konuşmasından sonra... Peki, böyle enflasyona, bir üründen o ürünün fiyatından daha fazla vergiye, böylesine düşük gelir seviyesiyle bu kadar pahalı ev araba fiyatlarına, yolsuzluğa, rüşvete aşina mı? Tek derdimiz taksitli kredi kartı mı?

44

Naki Bakır - Dünya: Bankaların “beklenen” enflasyo­na göre belirlediği TL mevduatın yıllık basit faiz oranları, geçen yılın haziran ayı sonunda sektör ortala­masında üç aya kadar vadede yüz­de 38,5, altı aya kadar vadede yüz­de 27,6, bir yıla kadar vadede yüzde 27,4 düzeyinde bulunuyordu. Anılan tarihte açılan üç ay vade­li mevduat, yine aynı vade ile çev­rildiği varsayılırsa, eylül sonunda yüzde 45,2’ye, aralık sonunda yüz­de 52,5’e ve bu yılın mart ayı sonun­da yüzde 64,30’a kadar çıkan ca­ri yıllık faiz oranları ile yenilendi. Önceki dönem faiz getirisi de üze­rine eklenerek yeni cari faizle çev­rildiğinde, bir yıllık sürenin doldu­ğu bu yılın haziran sonu itibarıy­la söz konusu hesabın yüzde 5’lik stopajdan arındırılmış yıllık bile­şik faiz getirisi yüzde 56,7 olarak gerçekleşti.