Dünya basınında bugün | Yeni Zelanda’da 49 kişi camilerde katledildi: “İnsanlar sadece dinleri yüzünden öldürülüyorsa, bu hepimize yapılmış bir saldırıdır”

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

16 Mart 2019 11:37

18

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 49 kişi, Cuma namazı için gittikleri camide silahlı bir terörist tarafından katledildi. Brenton Trent isimli saldırgan ve üç kişi daha saldırılardan sebep gözaltına alındı. Trent, insanları katlettiği anları Facebook’ta canlı olarak yayınladı. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok gazete manşetine bu korkunç saldırıyı taşıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, : “İnsanlar sadece dinleri yüzünden öldürülüyorsa, bu hepimize yapılmış bir saldırıdır” dedi. 16 Mar 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

28

THE GUARDIAN | YENİ ZELANDA’DA KATLİAM; SİLAHLI SALDIRGAN CAMİLERDE 49 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ - Yeni Zelanda’da iki camiye saldıran silahlı saldırgan 49 kişiyi katletti. Saldırıdan sonra dünyanın birçok yerindeki camilerde güvenlik önlemleri alındı. ABD ve Britanya’da Müslüman nüfusun yoğun olduğu yerlerde polis daha çok devriye gezmeye başladı. The Guardian, Christchurch’teki saldırının ülkede en çok kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı olduğunu ve Yeni Zelanda’nın global terörizmin ulaşmadığı son yerlerden biri olduğu “illüzyonunu” ortadan kaldırdığını yazdı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “Bugün Yeni Zelanda tarihinin en kara günlerinden biri” dedi. Saldırı anının görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması büyük tepki gördü.

38

THE TIMES | MI5 SİLAHLI SALDIRGANI SORUŞTURUYOR - Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye saldırıp 49 kişiyi katleden Brenton Tarrant, saldırıdan kısa süre önce bir “manifesto” yayımladı. The Times’ın haberine göre Birleşik Krallık istihbarat teşkilatı MI5, Tarrant’ın Britanya ve Britanyalılarla bir bağlantısı olup olmadığını soruşturmak için 75 sayfalık “manifesto”yu inceliyor. Habere göre Tarrant, manifestosunda Finsbury Park Camii’ne saldırı düzenleyen terörist Darren Osbourne’un ve Britanyalı faşist lider Oswald Mosley’nin “görüşlerinin kendisininkine yakın” olduğunu yazdı.

48

NEW YORK TIMES | AŞIRI NEFRET YENİ ZELANDA’DA KATLİAMA SEBEP OLDU - New York Times gazetesi, Yeni Zelanda’da camilere saldıran Brenton Tarrant’ın bir kişiyi çldürmekle suçlandığını, ancak suçlamaların devamının gelmesinin de beklendiğini yazdı. NY Times’tan Richard Perez- Pena, saldırının en korkutucu yanlarından birinin de saldırının sosyal medyadan canlı olarak yayınlanması olduğunu söyledi. Pena, ayrıca saldırı görüntülerinin korkunçluğundan da bahsetti. Pena, saldırganın kaçmaya çalıştığı kadınları, kızları, çocuklarını korumaya çalışan insanları vurduğunu, kapıya yaklaşırken kendisine “Selam kardeşim” diyen kişiyi öldürdüğünü kaydetti. NYT muhabiri, ayrıca Tarrant’ın “her gün milyonlarca kişinin masumca kullandığı bir iletişim aracının nasıl yozlaştırılabileceğini gösterdiğini yazdı.

58

THE WASHINGTON POST | 49 KİŞİ YENİ ZELANDA’DAKİ CAMİLERDE VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ - Washington Post gazetesi de Yeni Zelanda’da bir teröristin iki camide 49 kişiyi katletmesini manşetine taşıdı. İlk sayfada, “Sosyal medya yine nefret ve şiddet içeren görüntüler yaydı” başlıklı makalede sosyal medyada saldırının görüntülerinin ve nefret içerikli mesajların yayılması eleştirildi.

68

RUSYA’NIN KIRIM’I İLHAK ETMESİNİN BEŞİNCİ YILDÖNÜMÜNDE BİNLERCE KİŞİ YÜRÜYÜŞ YAPTI - Moscow Times, anma yürüyüşüne katılan bazı kişilerle röportaj yaptı. Birçok kişi “Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra meydana gelen yaşam standartlarındaki hızlı yükselişin” iyice yavaşladığını söyledi. Rus hükümetine göre “Kırım’ın tekrar Rusya’ya katılmasının” kutlamaları 4 gün sürecek.

78

DIE WELT | “HEPİMİZE YAPILAN BİR SALDIRI” - Almaya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan terör saldırısı için şunları söyledi: “Christchurch’teki korkunç terör saldırısı barış içinde dua eden Müslümanları hedef aldı. İnsanlar sadece dinleri yüzünden öldürülüyorsa, bu hepimize yapılmış bir saldırıdır.

88

AL ARABİYA | YENİ ZELANDA’DA CAMİYE SİLAHLI SALDIRI DÜZENLEYEN KİŞİ CİNAYETLE SUÇLANDI - Brenton Tarrant, 49 kişinin öldürüldüğü cami saldırıları ile ilgili başlatılan davada “Baş şüpheli” sıfatıyla mahkeme karşısına çıktı. Tarrant tek bir cinayetle suçlandı fakat polis suçlamaların devamının geleceğini belirtti. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, bu saldırılardan sonra ülkedeki silah yasalarında reforma gidileceğini belirtti.