Dünya basınında bugün | "Trump'ın kuru gürültüsünden bir strateji yükseliyor"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

27 Şubat 2019 11:02

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - Britanya basınının gündemine “Brexit’in ertelenmesi” tartışmaları var. ABD’de ise Temsilciler Meclisi’nin Trump’ın ‘ulusal acil durum’ kararının aleyhinde oy kullanması var. Rus Moscow Times gazetesi, bir votka şirketi sahibiyle Kuzey Kore’ye ithal edilirken yakalandığı iddia edilen koliler hakkında konuştu. Al Arabiya ise Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarını manşetine taşıdı. 27 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | HÜKÜMET: ANLAŞMASIZ BREXİT BİRLEŞİK KRALLIK EKONOMİSİNİ %9 KÜÇÜLTEBİLİR - Hükümet kanadından yapılan açıklamada “Anlaşmasız Brexit” durumunda Britanya ekonomisinin %6 ila %9 arasında küçülebileceği belirtildi. Açıklamada ayrıca Kuzey İrlanda’da işletmelerin batabileceği ve yemek fiyatlarının artabileceği ifade edildi.

39

THE TELEGRAPH | BREXİT’İ GECİKTİRMEK “ONU DURDURMAK İÇİN BİR KOMPLO” - Kabine üyeleri, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’i Brexit’in 2 yıl gecikebileceği konusunda uyardı. May dün yaptığı açıklamada “anlaşmasız Brexit” ve “Brexit’i geciktirme” konusunda parlamentoda iki oylama yapılacağını açıkladı. The Telegraph Brexit’i destekleyen iki eski bakan ile görüştü. Eski bakanlar, “Brexit’i geciktirmek için kullanılan bir oy, ikinci bir referandum yapılmasına verilen oydur” dedi.

49

NEW YORK TIMES | TEMSİLCİLER MECLİSİ ACL DURUM İLANINI DURDURMAK İÇİN OY KULLANDI - Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın ‘ulusal acil durum’ kararını durdurmak için bir oylama yaptı. Oylamada Trump’ın ilanını geri çevirme kararı alındı. 13 Cumhuriyetçi de Demokratları destekleyerek Trump’ın kararının aleyhine oy kullandı. Temsilciler Meclisi’nin kararı şimdi de Senato tarafından oylanacak. 3 Cumhuriyetçi senatöre ilanı durdurmak için oy kullanacağını belirtti.

59

THE WASHINGTON POST | TRUMP’IN KURU GÜRÜLTÜSÜNDEN BİR STRATEJİ YÜKSELİYOR - Washington Post’tan Simon Denyer’a göre Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong- un ile iyi ilişkileri hakkında “böbürlenmesi” pek çok kişiyi rahatsız ediyor. Ancak bazı uzmanlara göre Trump, Kuzey Kore konusunda başarılı bir politika izliyor. Washington Post’a konuşan uzmanlara göre, “Trump, Kim Jong-un’un kendisine saygı duyulduğunu ve güvende olduğunu hissetmesini sağlayarak nükleer silahlar konusunda pes etmesini sağlayabilir veya geri adım atmasını sağlayabilir. Trump, Jong- un’un geri adım atması durumunda ona diplomatik ve ekonomik “ödüller” verebilir.

69

MOSCOW TIMES | ÜRÜNLERİ KUZEY KORE’YE GİDERKEN YAKALANAN RUS VOTKA ŞİRKETİ SAHİBİ: HİÇ BİR FİKRİM YOK - Hollanda gümrük yetkilileri, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve onun hükümet yetkililerine gittiğinden şüphelenen kolilere el koydu. Kolilerde 90 bin şişe votka olduğu ifade edildi. Moscow Times, Solbovaya isimli Rus votkasını üreten Niva şirketinin patronu Timofei Urban’a ulaştı. Olanları gazetelerden duyduğunu ifade eden Urban, şirketin dünyanın her yerine votka yolladığını, ama asla Kuzey Kore’den sipariş almadığını belirtti.

79

LE MONDE: YÜKSEK RÜTBELİ BİR FRANSIZ SURİYE’DEKİ KOALİSYON GÜÇLERİNİN İZLEDİĞİ YOLU ELEŞTİRİYOR | Le Monde, Fransa’nın Suriye ve Irak’taki operasyonlarını yürütenlerden olan, Albay François Regis Legrier’ın bir yazısını yayımladı. Albaya göre, batı güçlerinin kara birliklerine karışmama kaygısı, daha ölümcül bombalamalara sebep oluyor. Paris’te Fransa’nın radikal islama karşı bölge politikalarını ve Bağdat’taki hesaplarını gözden geçirmesi üzerine başlayan tartışmalarda, Albay Legrier’in eleştirisi, General Cholley gibi koalisyon stratejisini savunanlara geldi.

89

FRANKFURTER ALLGEMEINE | YILDA 13 BİN ALMAN TRAFİĞİN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARDAN SEBEP ERKEN ÖLÜYOR - FAZ’ın aktardığı araştırmaya göre, Almanya'da on binlerce insan toz ve ozonun incelmesinin etkisinden erken ölüyor. Trafiğin ve özellikle dizel motorların çevreye verilen bu zararda büyük rol oynadığı belirtildi.

99

AL ARABİYA | TÜRKİYE RUS S-400 SAVUNMA SİSTEMLERİNİN SATIN ALINMASININ BİTMİŞ BİR ANLAŞMA OLDUĞUNU SÖYLEDİ - Al Arabiya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarını manşetine taşıdı. Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, "S-400 bitmiş bir anlaşmadır. Türkiye verdiği hiçbir sözden geri dönmemiştir." dedi. Al Arabiya, Erdoğan - Putin ilişkisinin gelişmesinin NATO ülkelerinin kafasında soru işaretleri yarattığını belirtti.