Dünya basınında bugün | Güney Afrika'nın büyük bahsi: Cyril Ramaphosa

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

29 Nisan 2019 10:42

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - The Economist dergisi bu haftaki sayısının kapağına Mandela’nın partisi ANC’nin lideri Cyril Ramaphosa’yı taşıdı . ABD’nin gündeminde Adalet Bakanı William Barr’ın Kongre’ye ifade vermeyi reddetmesi, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Başkanı’nın da olayı mahkemeye taşıma tehditi var. Beyaz Saray ile Kongre’deki Demokratlar arasındaki kriz giderek büyüyor. İspanya’da seçimleri Sosyalist İşçi Partisi kazandı, ancak tek başına hükümet kuracak çoğunluğu sağlamayı başaramadı. 29 Nisan 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..

29

THE TIMES | TECAVÜZ MAĞDURLARI ANLATTI; “TELEFONUNU VER YOKSA DAVAYI DÜŞÜRÜRÜZ” - Tecavüz mağdurları, dava sürecinde telefonlarında yer alan bütün verilere tam erişim vermelerinin istendiğini, kabul etmedikleri takdirde davanın düşürüleceğini söyledi. İki kadın, tecavüz soruşturmalarında kişisel verilerinin tamamına erişime izin veren belgeye karşı hukuk mücadelesi vermeye hazırlanıyor. Kampanyayı yürütenler, tecavüze uğramış kişilerin özel hayatlarını tamamen ifşa etmeleri gerekeceği için yaşananları açıklamaktan çekinmeye başlayacağını öne sürdü.

39

THE ECONOMIST | GÜNEY AFRİKA’NIN BÜYÜK BAHSİ; RAMAPHOSA GÖKKUŞAĞI ULUSUNU NASIL TEMİZLEYECEK? - The Economist, kapağına Güney Afrika lideri Cyril Ramaphosa’yı taşıdı. NelsoncMandela’nın partisi ANC’nin lideri ve Güney Afrika Devlet Başkanı, ülkede yükselen protestolara karşılık seçim kampanyasını erken başlattı. Ramaphosa, halka “sizi anlıyorum” mesajı vererek sorunların çözümü için çalışacağına işaret etti. Ülke içinde yaşanan sorunların dışında Ramaphosa’nın kendi partisi içindeki yozlaşmayı da çözmesi gerektiği düşünülüyor.

49

NEW YORK TIMES | BARR İFADE VERME ÇAĞRISINI REDDETME TEHDİTİNDE BULUNDU - Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Başkanı, ABD Adalet Bakanı William Barr’ı Kongre’ye ifade vermemesi durumunda mahkemeye çıkarabileceğini belirtti. New York Times bu gelişmenin Beyaz Saray ile Kongre’deki Demokratlar arasındaki krizin daha da büyümesine sebep olabileceğini yazdı. Demokrat Partililer Trump’ın yakın çevresindeki isimlere ifade verme çağrısında bulunuyor ve ‘Mueller Raporu’nda kullanılan dosyalara erişim istiyor. ABD Başkanı Donald Trump geçen haftalarda bu iki talebe de sert bir şekilde karşı çıkmıştı

59

THE WASHINGTON POST | MODERN TEKNOLOJİ TARİHİ NEFRETİ KÖRÜKLEDİ - Washington Post, sosyal medyanın ve siyasi bölünmelerin nefret suçlarını körüklediğini yazdı. WP editörleri California’da bir sinagoga yapılan saldırının sosyal medya üzerinden bildirilip işlenen nefret suçlarının son zinciri olduğunu belirtti. Post, hükümet ve teknoloji şirketlerinin “çaresiz” görüldüğünü yazdı.

69

RUSSIA BEYOND | MARİA BUTİNA’YA ABD’DE HAPİS CEZASI VERİLDİ, İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER - 25 Temmuz 2018’de gözaltına alınan Rus öğrenci Maria Butina’ya geçen hafta “ABD organizasyonlarına Rusya propagandası yaptığı” gerekçesiyle 18 ay hapis cezası verildi. Butina, kayıtsız bir şekilde Rusya için ajanlık yaptığını kabul etti. Russia Beyond Butina ile ilgili “bilinmesi gerekenleri” derledi. RB’ye göre Butina Altay Devlet Üniversitesi’nde okurken tartışma takımına katıldı ve buradaki başarısının ardından halkın silahlanma haklarını savunan bir gruba katıldı. Butina ilerleyen zamanlarda bazı siyasi gruplara da katıldı. Daha sonra 29 yaşındaki silah aktivisti üyesi olduğu LDPR hareketini geliştirmek için ABD’nin ünlü silah hakları organizasyonu ABD’ye NRA’yi gözlemlemeye gitti. Butina, bu grubun içine “sızıp”, “Rus çıkarlarını güttüğü” gerekçesiyle tutuklandı. Rus vatandaşı 2020’nin başında ülkesine iade edilecek.

79

LE FIGARO | MACRON’UN KARARLARI HÜKÜMETİ KÖŞEYE SIKIŞTIRIYOR - Fransa’da bakanlar ve iktidar partinin sorumluları Başkanlık kararları üzerinde çalışmak için toplanıyor. Başbakan Edouard Philippe, Macron’un kararlarını öncelik sırasına göre uygulamaya başlamak için kabineyle görüştü. Macron’un önerilerinin uygulanması için olabilecek en kısa zamanda harekete geçilmesi bekleniyor.

89

FRANKFURTER ALLGEMEINE | İSPANYA’DAKİ PARLAMENTO SEÇİMLERİNDEN SONRA MADRİD’DE DURAKLAMA MI OLACAK - İspanya’da yapılan erken genel seçimi mevcut başbakan Pedro Sanchez’in Sosyalist İşçi Partisi (PSOE)

99

AL ARABIYA | “HİZBULLAH SİLAHLI OLDUĞU SÜRECE LÜBNAN ETKİLİ OLAMAZ” - Lübnan Güçler Partisi lideri Samir Geagea, Hizbullah silahlı olmaya devam ettiği sürece Lübnan’ın etkili ve güçlü olamayacağını söyledi. ABD’nin İran’a uyguladığı son yaptırımları değerlendiren Geagea, Hizbullah’ın silahlanmasına yapılan yardımın kesileceğini umduğunu söyledi.