Dünya basınında bugün | Boeing krizi: Kazalardan sonra bir düzineden fazla havayolu ve iki ülke Max 8 kullanımını durdurdu

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

12 Mart 2019 11:12

18

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ - Bugün Brexit için kritik bir gün; Britanya Başbakanı May’in yeni anlaşması bugün Avam Kamarası’nda oylanacak. Avrupa Birliği ülkelerini yakından ilgilendiren Brexit gelişmelerini bugün birçok gazete manşetine taşıdı. Juncker ve May’in görüşmesi sonucunda AB’nin İrlanda “backstop” problemi konusunda taviz vermesi The Guardian ve Telegraph’ın ilk sayfasında yer buldu. Dünyanın konuştuğu bir diğer konu ise Boeing 737 Max 8 model uçaklar. Endonezya’da düşen uçağın ardından Etiyopya’da kaza yapan uçağında bu model olması, dikkatleri Max 8’lerin üzerine çekti. ABD ve Avrupa’da bu uçakların seferleri durdurulmazken, bir düzine havayolu ve Çin ile Endonezya devletleri Boeing 737 Max 8’lerin uçuşunu durdurdu. Rusya’da savcılar Baykal gölüne yapılması planlanan bir şişeleme fabrikasını durdurmak için seferber oldu. 12 Mar 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

28

THE GUARDIAN | MAY’İN ANLAŞMAYI KURTARMAK İÇİN SON GİRİŞİMİNDE STRASBOURG’A ATTIĞI DEPAR - Britanya Başbakanı Theresa May, bu akşam yapılacak olan Brexit anlaşması oylamasında bazı AB karşıtlarının da desteğini alabilmek için AB yetkilileriyle dün akşam uzun bir görüşme gerçekleştirdi. The Guardian’ın haberine göre May hızlıca Strasbourg’a seyahat etti ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker ile yeni bir anlaşma üretmek için görüştü. Habere göre May’in amacı “İrlanda sınır problemini” çözmek ve Birleşik Krallık’ın istedİğinde gümrük anlaşmasından çıkabilmesini sağlamaktı. The Guardian, anlaşma sağlandıktan sonra makaleye internet sitesi üzerinden eklemeler yapıldı. “İrlanda Sınır Problemi” konusunda AB taviz vermiş olsa da, gazetenin muhabirleri bu anlaşmanın milletvekilleri için yeterli olmayabileceğini belirtti

38

THE TELEGRAPH | MAY, STRASBOURG’A ATTIĞI SON DAKİKA DEPARIYLA ANLAŞMAYI AYAKTA TUTTU - The Telegraph da May ile Juncker arasındaki görüşmeyi manşetine taşıdı. Telegraph’a göre başbakan AB’den “İrlanda sınır problemi” konusunda taviz almayı başardığı için yeni anlaşmanın parlamentodan geçebileceğine inanıyor.

48

NEW YORK TIMES | BOEING İÇİN KRİZ: GÜVENLİK ENDİŞELERİ SEBEBİYLE YENİ JETLERİN KULLANIMI DURDURULDU - Etiopya’da Boeing 737 Max 8 model uçağın düşmesinin adından bir düzineden fazla havayolu ve Çin ile Endonezya devletleri yeni model Boeing uçağının kullanımını durdurdu. Etiyopya’da çakılan uçak, kısa süre içinde düşen ikinci aynı model Boeing uçağı oldu. Endonezya’da düşen Lion Air uçağı da Boeing 737 Max 8 modeldi. Düşen iki uçakta dengesiz bir kalkış yapmış ardından da kısa süre sonra çakılmıştı. Etiyopya’daki kazada 157, Endonezya’daki kazada 189 kişi hayatını kaybetti.

58

THE WASHINGTON POST | ABD Federal Havacılık Kurulu kısa süre içinde meydana gelen iki Boeing 737 Max 8 kazasına rağmen Boeing 737’lerin uçuş için uygun olduğunu belirten bir açıklama yayımladı. Federal Havacılık Kurulu, yapılan açıklamada aksini düşünmelerine sebep olacak bir bilgi alırlarsa ona göre bir uygulamaya geçeceklerini de belirtti. WP’de yer alan habere göre Avrupa’da da araştırmalar sonuçlanana kadar Boeing uçaklarına bir yaptırım uygulanmayacak.

68

MOSCOW TIMES | RUS SAVCILAR BAYKAL GÖLÜ ÜZERİNE ÇİNLİ ŞİŞELEME FABRİKASI YAPILMASINI DURDURMAYA ÇALIŞIYOR - Rusya’nın İrkutsk bölgesindeki savcılar, Çinli bir şirketin Baykal gölü yakınlarında bir şişeleme fabrikası kurmasını engellemeye çalışıyor. Bölgede yaşayanlar fabrikanın dünyanın en derin gölü ve en geniş temiz su rezervini kurutabileceğini söylüyor. AquaSib’in fabrikası yapılması durumunda 2021 yılından itibaren Baykal Gölü’nden yılda 190 milyon litre su çekecek.

78

FRANKFURTER ALLGEMEINE | JUNCKER: BU YA DA HİÇ BİR ŞEY- İngiltere Başbakanı Theresa May, yeni Brexit anlaşması için AB’den taviz almayı başardı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de anlaşmanın kabul edilmemesi durumunda "üçüncü bir şans" olmadığını söyleyerek bunun son şans olduğunu vurguladı.

88

AL ARABIYA | ABD VENEZUELA’DA KALAN BÜTÜN DİPLOMATİK PERSONELİNİ GERİ ÇEKECEĞİNİ AÇIKLADI - ABD, Venezuela’dan bütün konsolosluk çalışanları ve diğer diplomatik görevlilerin geri çağıracağını açıkladı. Yapılan açıklamada “Konsolosluktaki diplomatik görevliler ABD’nin politikaları için bir kısıtlama haline geldi” ifadeleri yer aldı. Personelin ABD’ye ne zaman döneceği belirtilmedi. ABD, Venezuela’daki siyasi krizde devlet başkanı Maduro’nun karşısında yer almıştı.