Dünya basınında bugün | Almanya'dan Birleşmiş Milletler'e 'Libya' çağrısı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

18 Nisan 2019 11:12

110

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA - ABD basını “Mueller Raporunun” redakte edilmiş halinin bugün yayımlanacağını açıkladı. Hazırlanması 2 yıl süren raporun içeriği halk tarafından merak ediliyor. Financial Times ise Türkiye Merkez Bankası’nın kısa dönemli borçlanmasıyla ilgili bir makaleyi manşetine taşıdı. Britanya’nın gündeminde Londra’daki ‘iklim protestoları’ var. The Guardian muhabirlerinin yaptığı araştırmalar sonucunda “İngiltere’nin yüzde birlik kesiminin ülkenin ‘sahibi’ olduğunu yazdı. Portekiz’in Madeira adasında meydana gelen kazada 29 Alman turistin hayatını kaybetmesi Alman basınında geniş yer buldu. 18 Nisan 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

210

THE GUARDIAN | İNGİLTERE’NİN YÜZDE BİR’LİK KESİMİ, ÜLKENİN YARISININ ‘SAHİBİ’ KONUMUNDA - Guardian’ın paylaştığı toprak sahipliği verilerine göre; İngiltere halkının yüzde birinden az bir kesimi, ülkenin yarısına sahip olacak durumda. Eşitsizliği gözler önüne seren sonuçlar, 25 bin toprak sahibinin (genellikle aristokratlar ve şirketler) ülkenin yarısının kontrolüne sahip olduğu anlamına geliyor. Eğer toprak nüfusa eşit bir şekilde dağıtılsaydı, her insana 4047 m2’lik bir alan düşerdi.

310

THE DAILY TELEGRAPH | POLİS’TEN BELEDİYE BAŞKANI KHAN’A İKLİM PROTESTOLARI TEPKİSİ - Londra Polisi’nden yetkililer, Londra Belediye Başkanı Sadık Khan’ın, iklim protestolarına desteğini açıklayarak polis ve protestolar arasındaki ayrışmayı alevlendirdiğini düşünüyor. Protestolar sırasında polis tarafından durdurulan protestocuların da “Belediye Başkanı da bizi destekliyor” dediği öğrenildi. Eylemlerden birinde üç protestocu kendilerini tutkalla trene yapıştırmış, eyleme polis tarafından müdahale edilmişti.

410

FINANCIAL TIMES | TÜRKİYE MERKEZ BANKASININ KISA DÖNEMLİ BORÇLANMASI REZERVLER HAKKINDA KORKUYA SEBEP OLUYOR - FT’nin haberine göre Türkiye'nin merkez bankası döviz rezervlerini milyarlarca dolar vadeli borç para ile destekledi. Bu gelişme analistler ve yatırımcılar arasında ‘taze’ lira krizinde ülkenin “kendisini koruma yeteneğini abarttığı” yönünde düşüncelere neden oldu.

510

NEW YORK TIMES | KUZEY KORE YENİ SİLAHINI TEST ETTİĞİNİ AÇIKLADI - Kuzey Kore hükümeti yeni “taktiksel güdümlü silahını” test ettiğini açıkladı. NYT bu hareketi “Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’dan Trump’a ‘silahsızlanma görüşmelerinin devam etmesi’ için bir mesaj” olarak yorumladı. Habere göre bu girişim iki ülkenin arasını tekrar açabilir. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı füzenin nükleer olup olmadığıyla ilgili bir detay paylaşmadı.

610

THE WASHINGTON POST | MUELLER RAPORU BİRAZ REDAKTE EDİLDİ - ABD Adalet Bakanlığı, özel yetkili savcı Robert Mueller tarafından hazırlanan raporu bugün redakte edilmiş şekilde yayımlamayı planlıyor. Bakanlığa yakın kaynaklar redakte edilmiş raporun Trump’ın “adli faaliyetlerin icrasına engel olmasıyla” ilgili bilgiler vereceğini belirtti. Mueller, soruşturmasında “adaletin engellenmesi” ile ilgili bir sonuca varmadığını açıklamıştı.

710

MOSCOW TIMES | ST. PETERSBURG’DAKİ PROTESTOLARDA 11 LGBT AKTİVİSTİ GÖZALTINA ALINDI- Rus polisi St. Petersburg kentindeki “Sessizlik günü” protestolarında 11 LGBT aktivistini gözaltına aldı.

810

LE MONDE | NOTRE DAME’IN YENİDEN İNŞASI - Fransa Cumhurbaşkanı Notre Dame Katedrali’nin 5 yıl içinde yeniden inşa edilmesini umduğunu söyledi. Büyük şirketlerden Katedral’in yeniden inşası için yüksek miktarlarda bağış yapıldı. Yangının sebebiyle ilgili olarak araştırmalar sürüyor.

910

THE LOCAL DEUTSCHLAND | MADEİRA’DAKİ OTOBÜS KAZASINDA 29 ALMAN TURİST HAYATINI KAYBETTİ - Portekiz’in Madeira adasında bir otobüs yoldan çıkarak takla attı. Kazada 29 Alman turist hayatını kaybetti. Kazada çok sayıda da yaralı bulunuyor. Portekiz Başkanı Susa kazadan sonra adayı ziyaret edeceğini açıkladı.

1010

AL ARABIYA |ALMANYA’DAN LİBYA İÇİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISI ÇAĞRISI - Almanya’dan Libya’da ateşkesin olumsuz sonuçlanması sonucu Birleşmiş Milletler’e acil konsey toplantısı geldi. Konseyin basına kapalı bir şekilde Perşembe günü görüşmesi bekleniyor.