Diyet yaparken karbonhidrat kesilmeli mi?

Diyetisyen Salih Gürel, diyetisyenlerin uyarılarına rağmen birçok kişinin kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalıştığını ve bunun için karbonhidratı hayatından çıkarması gerektiğine inandığını söyledi. Gürel, düşük karbonhidratlı diyetler mide bulantısı, baş ağrıları, nefes alıp vermede zorlanma, baş dönmesi, halsizlik, ağız kokusu, sık aralıklarla idrara çıkma ve sıvı kaybı gibi sorunlara yol açacağını söyledi.

07 Haziran 2019 11:53

17

Diyetisyen Salih Gürel, diyetisyenlerin uyarılarına rağmen birçok kişinin kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalıştığını ve bunun için karbonhidratı hayatından çıkarması gerektiğine inandığını söyledi.

27

Gürel, “Karbonhidratı hayatından çıkarmasıyla birlikte kilo verdiğini görünce yaptığının doğru olduğunu hatta bunun bilimsel bir gerçek olduğunu iddia ediyor. Oysa vücudundan atılan su kütlesi sebebiyle ilk zamanlarda kilo kaybetmesi oldukça normal olduğu halde zayıfladığını düşünerek büyük bir yanılgıya düşüyor" dedi.

37

Gürel, kişinin ilk etapta kaybettiği vücut ağırlığının büyük kısmı sudan ibaret olduğunu ve karbonhidratlar vücuda girdiğinde, su yoğunluğu azalırsa diye hücrelerinde bekletilen suyun karbonhidratları kestiğinde artık ihtiyacı olmadığı için hücrelerinden atılıp ve çeşitli yollarla vücudundan dışarı çıktığını belirtti.

47

Kişinin böylece vücudundan yağ kaybı yerine su kaybettiğini söyleyen Gürel, "Bir süre sonra artık zayıfladığına inanması ve diyeti bitirmeye karar vermesiyle birlikte verdiği kiloları fazlasıyla yine hızlı bir şekilde geri alıyor” dedi.

57

Sağlık boyutu da olduğuna dikkati çeken Diyetisyen Salih Gürel, “Uzun dönemli karbonhidrat kısıtlamasının vücut ağırlığı kaybında diğer beslenme biçimlerinden daha etkin sonuçlar verebileceği gösterilmediği gibi aslında sağlık üzerinde olumsuz etkilere zemin hazırladığı görülmüştür” diye konuştu.

67

Diyetisyen Salih Gürel, yetişkin beyninin günlük 140 gram glikoza ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, “Yeteri kadar karbonhidrat almadığınızda vücudunuza giren glikoz miktarı sınırlanmış olur ve beyin fonksiyonlarınızın normal seyrinde çalışmaya devam etmesi kısıtlanır" dedi.

77

Gürel, r. Enerji kaybına ve keton birikimine bağlı olarak, düşük karbonhidratlı diyetler mide bulantısı, baş ağrıları, nefes alıp vermede zorlanma, baş dönmesi, halsizlik, ağız kokusu, sık aralıklarla idrara çıkma ve sıvı kaybı gibi belirtilerle birlikte vücuttaki hassas kimyayı bozar ve tehlikeli bir durum olan diyabetik ketoasidoza neden olur” şeklinde konuştu.