Bayramda İstanbul’da kalanlar için rotalar: Beşiktaş

11 Ağustos 2019 11:59

117

İstanbul’un en genç nüfusuna sahip olan, uyku nedir bilmeyen, en hareketli semtlerinden biri Beşiktaş… Osmanlı döneminden beri şehrin yönetim binalarına, üniversitelerine ve vapurlarına ev sahipliği yapan tarihi semt, içinde bulundurduğu Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş Çarşısı, Bebek sahili, Yıldız Parkı, Ihlamur Kasrı ile Kurban Bayramı’nda İstanbul’dan kaçamayanlar ve tatil için İstanbul’a gelenler için kaliteli vakit geçirmenin adreslerinden biri. Bayram tatilinde Beşiktaş’taysanız gidebileceğiniz en gözde yerleri sizin için bir araya getirdik.

217

Yıldız Parkı, Beşiktaş’tan Ortaköy’e giden yolun ortasında yer alır. Beşiktaş’tan yürüyerek yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Yıldız Korusunda temiz havanın ve sessizliğin verdiği huzuru sadece sincaplar ve kuş cıvıltıları bozuyor.

317

Parkın ortasında büyük bir göl mevcut. Ayrıca Malta ve Çadır olmak üzere iki adet köşk var. Bu köşklerde hafta sonu kahvaltı servisi veriliyor. Pazar günleri eşsiz bir kahvaltı yapıp Yıldız Parkı’nda yürüyüş yapabilirsiniz.

417

(Yıldız Parkı)

517

Türkiye’nin en önemli eserlerinden, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı da Beşiktaş’ta yer alıyor. Kabataş yönüne giderken ağaçlı yoldan ilerleyebilir, 10 dakika içerisinde Dolmabahçe Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

617

250.000 metrekareden oluşan sarayın iç ve dış mimarisi, saat kulesi ve tarihi sizi büyüleyecek.

717

Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi, Beşiktaş sahilinde yer alıyor. Ayrıca bu müze, Türkiye’de kurulan ilk askeri müzesi. Denizcilik alanında birçok eseri bünyesinde barındırıyor. İstanbul Deniz Müzesinde saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, gemi modelleri, sancaklar, haritalar ve portolanlar, tablolar, tuğralar, armalar, kadırgalar, seyir aletleri, gemi baş figürleri ile silahlar sergileniyor.

817

Büyük Beşiktaş Kapalı Çarşısı olarak biliniyor. Çarşının içerisinde birçok kuyumcu ve alışveriş mağazası bulunuyor. Özellikle haftasonları tıklım tıklım dolu olan çarşı, birçok ekonomik ve şık ürün bulabilmeniz için de doğru adres.

917

Beşiktaş’ta büyük kartal heykelinin yer aldığı, yere köy içi deniyor. İsmini köyiçi sokağından alır. Tarihten beri bu bölge köyiçi olarak bilinir, nesilden nesile de bu şekilde aktarıldı. Beşiktaş’ın bütün şampiyonlukları burada kutlanıyor. Köyiçindev cafe, pub, mağaza, kısaca aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Maç günleri adım atmak biraz zor olabiliyor (:

1017

Beşiktaş Ihlamurdere caddesinin bitiminde, Yıldız yokuşunun başlangıcında şehrin yüksek gürültü ve kirliliğinden korunmuş bir yer: Ihlamur Kasrı.

1117

1703 yılında Abdulmecit tarafından yapılan bu kasrın içerisinde Merasim ve Maiyet olmak üzere iki adet köşk bulunuyor. Şehir kargaşasından uzaklaşmak, kitap okumak, kahvaltı etmek ve kafa dinlemek için harika bir saklı bahçe. Beşiktaş gezilecek yerler listemizi tamamlarken burada kısa bir dinlenme molası verebilirsiniz.

1217

İtfaiye teşkilatı tarihi oldukça eskilere dayanan bir ihtiyaca binaen kurulmuş ve gerek Osmanlı devrinde gerekse de günümüzde önemini hiçbir zaman kaybetmedi.

1317

İstanbul İtfaiye Müzesi de bu tarihe ışık tutan önemli görselleri ve belgeleri ile meraklılarına kapılarını açıyor.

1417

İstanbul’da Kadırgalar Vadisi’nde bulunan Maçka Demokrasi Parkı, konum itibariyle Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında yer alıyor ve oldukça geniş bir alan üzerine yayılıyor.

1517

Bayram’da İstanbul’daysanız Maçka Demokrasi Parkı’nda, yeşilin çeşitli tonlarının arasında rahat bir nefes alabilirsiniz.

1617

(Maçka Demokrasi Parkı)

1717

Bayramda İstanbul’da kalanlar için rotalar: Beşiktaş