Milyonları ilgilendiriyor: En düşük emekli aylığında tahminler değişti

17 Haziran 2024 08:43

18

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINDA YENİ TAHMİN!

28

Ekonomist Muhammet Bayram Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

38

TÜİK, 3 Temmuz tarihinde haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Böylece yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon farkı belirlenecek.

48

Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: Yapılan artışlar kök aylığa yapıldığı ve ciddi oranda aylığı etkilediği için bir kafa karışıklığına yol açtı. Devlet yatırılan prime göre bir aylık hesaplıyor ve eğer sigorta primini düşükten yatırdıysanız maaşınız muhtemeldir ki en düşük emekli aylığı skalasında olacak.

58

Kök maaş (aylık) asıl prime esas ücrettir. Prime esas ücret üzerinden oransal zamlar yapılır. Sene sonunda yüzde 25 zam yapılacaksa prime esas kazanç üzerinden yapılacaktır.

68

Eğer sizin kök aylığınız 8 bin TL ise ve tahmini 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25 olduğunu düşünürsek, eğer en düşük emekli aylığı olan 10 bin TL rakamı hiç artırılmazsa siz oransal zamdan faydalanamayacaksınız demektir. Çünkü sizin aylığınız 10 bin TL’ye tamamlanıyor.

78

8 bin TL’nin yüzde 25’i 2 bin TL’dir. Bunu eklediğinizde 10 bin TL yapıyor. Eğer en düşük emekli aylığı 15 bin TL’ye çıkarsa, sizin de kök aylığınız 8 bin TL ise, aylığınız 10 bin TL’ye çıkacak. Ancak devlet sizin aylığınızı 15 bin TL’ye tamamlayacak.

88

En düşük emekli aylığı için benim tahminim yüzde 50 artışla 15 bin TL civarıdır. Ancak yapılacak oransal zam yüzde 25’ler civarında olacaktır. (KAYNAK:MİLLİYET GAZETESİ)