REKLAMI GİZLE

Yürüyüş & koşu ayakkabılarınızı doğru seçin

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

- A +

ADVERTORIAL |

Spor yaparken ayakların üzerinde oluşan baskı nedeniyle vücut ağırlığının birkaç kat fazlasını taşıyan spor ayakkabılar; spor faaliyetlerinin temelini oluşturan yürüyüş ve koşuya uygun olarak seçilmelidir. Genel olarak ayak yapısına sağlayacağı rahatlık ve dış etkenlerden ya da yaralanmalardan koruma özelliklerine uygun olarak seçilmesi gereken yürüyüş ve koşu ayakkabıları; ayak yapısına, atılacak adım biçimine ve ayakların belirli bölgelerine uygulanan basınçlardaki farklılıklara göre değişiklik gösterir. Size ayak sağlığınızı koruma ve performans konularında yardımcı olmak adına bu yazımızda, koşu ve yürüyüş aktiviteleri için ayakkabı seçerken dikkate almanız gerekenleri inceledik…

Ayak Yapınızı İyi Tanıyın

Genel olarak düz taban, normal ve çukur taban olmak üzere üç gruba ayrılan ayak tiplerinden sizin ayağınıza en yakın şekli öğrenmeniz; spor ayakkabı seçiminde size avantaj sağlayacaktır. Ayakkabı içinde dengeli bir destek dağılımına ihtiyaç duyan normal ayak şeklinin aksine yaralanma oranı yüksek olan düz taban ve çukur taban ayak tipleri için seçilecek spor ayakkabıda, ayağın farklı bölgelerinde farklı destek biçimleri bulunmalıdır. Bu nedenle spor ayakkabı modelleri arasından size en uygun koşu ayakkabısı ya da yürüyüş ayakkabısını bulmak için öncelikle ayak yapınızı ve ihtiyacını keşfetmelisiniz. Bunun yanı sıra ayak numaranızın değişebileceğinizi göz önünde bulundurmalı, ayakkabınızı deneyerek almalısınız.

Yürüyüş ve Koşu Ayakkabıları Nasıl Olmalı?

Ayağın belli bölgelerine yüklenen basınç, yapılan spor aktivitesine göre dağıldığından dolayı yürüyüş ayakkabısı ile koşu ayakkabısının özellikleri birbirinden farklıdır. Örneğin yürüyüş yaparken sporcuların iç taban ve parmaklarını daha fazla esnettikleri ayaklarındaki bükülme oranı, ayaklardaki basıncın daha çok topuk ve parmak ucunda yoğunlaştığı koşudakine kıyasla daha fazladır. Buna göre yürüyüş ayakkabısı seçerken ayakkabı tabanındaki esneme bölgesinin parmak ucunda, koşu ayakkabısında ise topuk ve orta tabanda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Yine topuklara uygulanan baskı nedeniyle seçeceğiniz koşu ayakkabısında ayaklarınıza ihtiyacı olan desteği sağlamak için yüksek topuk ve yoğun yastıklama kullanıldığından emin olmalı, yürüyüş ayakkabılarında ise alçak topuk tercih etmelisiniz.

Doğru Tasarımı Keşfedin!

Yenilikçi ve yaratıcı tasarımlarıyla göz dolduran Asics ve Skechers spor ayakkabı modelleri; çeşitli spor aktivitelerinde sporculara üstün konfor ile yüksek performans sağlarken kaliteli ve dayanıklı malzemeleriyle uzun süreli bir kullanım imkânı da veriyor. Gelişmiş yastıklama teknolojisi, ayak ile sağladığı yapısal bütünlük ve ayağın nefes alışını mümkün kılan nem yönetimi ile Asics yürüyüş ve koşu ayakkabıları; sporculara kesintisiz bir spor deneyimi sunuyor. Soğutma etkisi bulunan örgü kumaş panelleri, darbe etkisini azaltıcı orta taban gibi özellikleri bulunan farklı modellerdeki Skechers yürüyüş ve koşu ayakkabıları ise sporcuların rahatlık ve kullanışlılık beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Ayak yapınızı ve yapacağınız yürüyüş ya da koşu aktivitesini göz önüne alarak seçeceğiniz kaliteli ve kullanışlı spor ayakkabılar için SPX’in online kataloğunda yer alan markalar kategorisindeki Skechers ve Asics ayakkabı modellerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz!