REKLAMI GİZLE

"Taksilere indi-bindi ücreti ile belediyenin daha çok para kazanması hedefleniyor"

TBF Genel Başkan Yardımcısı Köse, indi-bindi ücreti uygulamasına tepki gösterdi

- A +

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Yardımcısı Murat Köse, taksi ücretlerindeki yeni zammın İSPARK Taksi Durağı uygulaması üzerinden İBB'ye daha çok para kazandırmayı hedeflediğini öne sürdü.

Köse İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin taksimetrelerde indi bindi ücretinin 8.75 lira olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Köse, “Bu belediyecilik anlayışı, tüketiciyi hiçe saymaktır” dedi.

‘Engelli, hamile ve yaşlılar mağdur edilecek’

DHA’da yer alan habere göre, konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapan TBF Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Güvenliği Derneği (TGDER) Genel Başkanı Murat Köse, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin taksiler için ‘indi-bindi ücreti’nin 8.75 TL. olmasına ilişkin kararı şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Birkaç ay önce taksimetrelere yapılan zammın ardından, UKOME tarafından alınan bu yeni zam kararı kabul edilemez niteliktedir. Bozuk para sıkıntısının yaşandığı ülkemizde 8.75 TL’lik bu bedel, uygulamada 10.00 TL. olarak uygulanacaktır. Öte yandan bu yeni düzenleme, en çok kısa mesafe için taksi kullanmak zorunda kalan engelli, hamile ve yaşlı tüketicileri mağdur edecektir” ifadelerini kullandı.

‘Yürürlüğe girerse yargıya başvuracağız’

Köse, yeni fiyat düzenlemesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uyguladığı İSPARK Taksi Duraklarının yaygınlaşmasını sağlamaya yönelik olduğunu savundu. Yeni ücretlerin yürürlüğü girmesi halinde yargıya başvuracaklarını belirten Köse, şunları kaydetti:

“Taksiler, bu parklar için giriş-çıkış ücreti olarak 2.00 TL ödemektedirler. Örneğin; 3.75 TL açılış fiyatı ile bir km. Yolculuk sonrası ödenecek tutar, 5.85 TL’dir. Bu bedelden İSPARK Taksi Durağı ücreti düşüldüğünde, taksiciye kalan tutar 3.85 TL’dir. Yeni tarife ile taksiciye kalan tutarın daha fazla olması, İSPARK Taksi Durağı uygulamasının yaygınlaşması ve İBB’ne daha çok para aktarılması amaçlanmaktadır. UKOME kararının yürürlüğe girmemesi gerektiğini, karar yürürlüğe girdiği takdirde konuyu yargıya taşıyacağımızı kamuoyuna duyururuz” şeklinde konuştu.