REKLAMI GİZLE

Suriye Devlet Başkanlığı: Saldırı aptalca ve sorumsuzca

"Terörle mücadelede kararlılığımız arttı"

- A +

ABD'nin Tomahawk füzeleriyle Suriye'de bir askeri üssü vurmasının ardından, Suriye'den açıklamalar gelmeye devam ediyor. Suriye Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, terörle mücadelede kararlılığın arttığı vurgulanarak, "Saldırı aptalca ve sorumsuzca" denildi. 

NTV'nin haberine göre, ABD'nin Suriye'ye düzenlediği hava saldırısının ardından Suriye ordusundan da açıklama gelmişti. Açıklamada hava üssüne düzenlenen saldırıda 6 kişinin öldüğü, büyük maddi hasar meydana geldiği ifade edilmişti. Saldırıda 4'ü çocuk 9 sivilin de öldüğü belirtiliyor. 

Suriye Genelkurmayı saldıyı "pervasız bir saldırganlık" olarak nitelemişti. Bu saldırının ABD'yi DAEŞ'in, Nusra Cephesi'nin ve diğer terör örgütlerinin ortağı yaptığı ileri sürülmüştü. Saldırıya terörle mücadeleye devam ederek karşılık verileceği belirtilmişti. 

Suriye Enformasyon Bakani Ramez Turjman ise saldırının "sınırlı" çapta olduğunu ve askeri durumun tırmanmasını beklemediğini söylemişti. Turjman, "Saldırının süre ve etkilediği saha açısından sınırlı olduğunu düşünüyorum, bekleniyordu" demişti

Amerikan donanması, iki savaş gemisinden fırlattığı 59 Tomahawk uzun menzilli füzeyle Suriye'nin Humus kentindeki Şayrat askeri hava üssünü vurdu. Muhaliflerin elindeki İdlib'e yapılan kimyasal saldırıda kullanılan helikopterlerin Şayrat hava üssünden kalktığı belirtildi. 


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

ABD, iç savaştan 6 yıl sonra Esad rejimini vurdu!

Suriye'nin İdlib kentinde 'kimyasal silahlar'la düzenlenen saldırıya yanıt olarak ABD, Suriye'de rejime ait Şayrat Hava üssüne füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan nokta, İdlib'deki saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı hava üssü. Suriye ordusu, 6 askerin öldüğünü açıkladı, üste büyük maddi hasar olduğu duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de üssün neredeyse tamamen imha edildiğini açıkladı. Pentagon, saldırı öncesinde Rusya'nın bilgilendirildiğini duyururken rejime yakın El Meyadin kanalına göre, üsteki uçaklar önceden tahliye edildi. Suriye Enformasyon Bakanlığı "Saldırı sınırlıydı ve bekleniyordu" açıklamasını yaptı. Suriye, "Saldırıyı bekliyorduk, askeri gerilimin tırmanacağını düşünmüyoruz" derken, Rusya, ABD'yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı ve saldırının 2003'teki Irak işgalini hatırlattığını savundu.

Devamını Oku