REKLAMI GİZLE

Myanmarlı albay, Arakanlılara tecavüz iddialarını böyle reddetti: Şu kadınlara bakın, kim onlara tecavüz etmek ister?

Saldırıların çoğunun gruplar halinde gerçekleştirildiği öne sürüldü

- A +

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bu yılın başında yayınladığı raporda, Arakanlı kadın ve kız çocuklarının askerler tarafından tecavüze uğradığını bildirdi. Myanmarlı albayın suçlamalar karşısında yaptığı savunma ise iddialar kadar tüyler ürpertti. Albay, "Şu kadınlara bakın, kim onlara tecavüz etmek ister?" ifadesini kullandı.

Independent'ın haberine göre Myanmarlı Albay Phone Tint, çok sayıda delil olmasına rağmen Arakanlı kadın ve kız çocukların askerleri tarafından tecavüze uğradığı iddialarını reddetti.

BBC'ye açıklamada bulunan Tint, askerlerini savunarak, "Kanıt nerede? Bu iddiaları öne süren kadınlara bakın. Kim onlara tecavüz etmek ister?” dedi.

​HRW raporunda, Arakanlı kadınların ve 13 yaşına kadar kız çocuklarının askerler tarafından tecavüze uğradığı öne sürülmüştü. Raporda, Myanmarlı askerlerin ve sınır güvenliğinde görevli polislerin kadın ve kızlara tecavüz, toplu tecavüz ve cinsel saldırı suçlarına karıştığı iddiaları yer almıştı.

Sputnik’in haberine göre, olayların, 2016 yılının son aylarında, Arakanlıların çoğunlukta bulunduğu Maungdaw bölgesindeki en az 9 köyde yaşandığı belirtilmişti.

Saldırıların çoğunun gruplar halinde gerçekleştirildiği, kadınlara silah doğrultulurken diğer kişilerin tecavüz ettiği ileri sürülmüştü. Myanmar hükümeti ise iddiaları defalarca reddetmişti.


Video: