REKLAMI GİZLE

Merkel’den Trump’a teklif: Sıkı bir işbirliği öneriyorum

"Transatlantik ilişkilerin Almanya'nın dış politikasının temel taşlarından biri ve öyle kalacak”

- A +

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'deki seçimleri Donald Trump'ın kazanmasının ardından Berlin'de Başbakanlık Binası'nda yaptığı açıklamada, Trump'ı kutladı. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başbakan Merkel, ABD ile sıkı işbirliğine devam edilmesi önerisinde bulundu.

"Almanya ve ABD'nin demokrasi, özgürlük, hukuka saygı, köken, ten rengi, din, cinsiyet ve cinsel yönelimlerden ve siyasi görüşlerden bağımsız olarak insanların onuru gibi değerlerle birbirine bağlı” olduğunu hatırlatan Merkel, Trump'a "bu değerler temelinde sıkı bir işbirliği” önerdiğini vurguladı.

"Transatlantik ilişkilerin Almanya'nın dış politikasının temel taşlarından biri olduğunu ve öyle kalacağını” belirten Merkel, Avrupa Birliği dışında hiçbir ülke ile bu kadar sıkı ilişki içinde olmadıklarını ifade etti. Merkel, bu nedenle de, terörizm, yoksulluk ve açlıkla mücadelede, barış ve özgürlüklerin sağlanmasında ve iklim politikalarında ortak bir siyaset yürütülmesini umduğunu söyledi.

"Trump'ın sorumluluğu"

Almanya Başbakanı Merkel, ABD'deki seçim sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında, ABD Başkanı olarak Donald Trump'ın ülke sınırlarını aşan bir sorumluluğu olduğu konusunda uyarıda bulundu. Merkel, "büyük ekonomik gücü, askeri potansiyeli ve kültürel etkisi bulunan bu ülkeyi yöneten kişinin, neredeyse dünyanın her yerinde etkisi olacak bir sorumluluk taşıdığını” söyledi. Merkel, Amerikalıların bu sorumluluğu taşıma yetkisini Donald Trump'a verdiklerini kaydetti.

Gauck'tan iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine vurgu

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı kutlayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkati çekti. 

Açıklamasında, “iki halk arasındaki uzun yıllara dayanan sağlam dostluğun temel değerler üzerinde oluşturulduğunu” belirten Gauck, “iki ülke arasındaki güvene dayanan, yoğun işbirliğinin gelecekte de küresel sorunların aşılmasında büyük önem taşıyacağını” ifade etti. 

Gauck, “demokratik toplumların sorgulandığı, dünyanın bir çok bölgesinde barışın tehdit altında olduğu bir dönemde”, “birlikte sorumluluk” almanın önemine vurgu yaptı. 


© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

ABD'nin sürpriz seçimi; işte Trump'ın başkan olmasıyla ilgili tüm haberler

Demokrat aday Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi aday Donald Trump arasında ABD tarihinin en çekişmeli başkanlık yarışını Cumhuriyetçiler kazandı. Böylelikle ABD'nin yeni başkanı Trump oldu. Şu ana kadar Trump 290, Clinton 218 delegenin oyunu kazanmış durumda. Böylelikle seçim öncesi açıklanan çoğu anket sonuçlarının aksine Trump 270 delege sayısını geçerek başkanlığını garantilemiş oldu.

Devamını Oku