REKLAMI GİZLE

Kritik ikinci tur oylamasında Genel Kurul muhalefet tarafından yönetilebilir

AKP, günde 3 maddenin geçirilmesini hedef koymuştu

- A +

TBMM Genel Kurulu’nda pazartesi günü başlayan anayasa mesaisinden iktidar kanadının istediği hızda gitmemesinden dolayı memnun olmadığı belirtildi.

Ortalama günde üç maddenin geçirilmesi hedefi koyan AKP’nin ilk iki günde 23 saat 55 dakikalık mesaiye rağmen sadece iki maddenin kabul edilmiş olmasından rahatsızlık duyduğuna dikkat çekiliyor.

Kulislerde AKP yönetiminin görüşmelerin  hızlandırılması formülü üzerinde durduğu ifade ediliyor. 

Kritik oylama HDP’ye kalabilir

AKP kanadında, günde iki maddenin kabul edilmesi halinde başkanlık koltuğunun muhalefete geçme kaygısı taşıdığına dikkat çekiliyor. Son dakika değişiklik olmadığı takdirde ve görüşmelerin böyle devam etmesi durumunda üçüncü haftada Başkanlık koltuğuna CHP ya da HDP’li başkanvekillerine geçme ihtimali bulunuyor.

Muhalefetin istediği gibi gidiyor

 Partili cumhurbaşkanlığını öngören 18 maddelik anayasa görüşmeleri muhalefetin CHP ve HDP’nin iç tüzükten kaynaklanan yetkilerini kullanmasıyla ilerliyor. Her iki partide grup önerileri sunuyor. 

Grup öneresi üzerinde konuşmalar, o sırada yapılan sataşmalar ve tartışmaların  yaşanması halinde yaklaşık 3 saatten önce  anayasa görüşmelerine geçilmiyor. 

 

 


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

'Türk tipi başkanlık' oylaması bitti, tartışması sürüyor

AKP ile MHP'nin partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi esas alan anayasa değişikliği teklifi TBMM’den geçtikten sonra referanduma gitti. Referandum sonucunda yüzde 51.41 oranında 'evet' oyu çıktı. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) “mühürsüz oy ve pusulaların da geçerli sayılması” yönünde aldığı karar tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK’nın kararı tartışılmaya devam ederken ve sandıkların tamamı açılmadan önce “Atı alan Üsküdar’ı geçti” ifadesini kullandı. CHP ve HDP, YSK’nın tartışmalı kararı sonrası referandumun iptal edilmesi için başvuruda bulundu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu referanduma şaibe karıştığını söyleyerek “Seçimi tanımayacağız” dedi. TBMM’nin bundan sonraki süreçte yeni sistem için uyum yasaları üzerinde çalışması bekleniyor.

Devamını Oku