Kritik ikinci tur oylamasında Genel Kurul muhalefet tarafından yönetilebilir

AKP, günde 3 maddenin geçirilmesini hedef koymuştu

- A +

TBMM Genel Kurulu’nda pazartesi günü başlayan anayasa mesaisinden iktidar kanadının istediği hızda gitmemesinden dolayı memnun olmadığı belirtildi.

Ortalama günde üç maddenin geçirilmesi hedefi koyan AKP’nin ilk iki günde 23 saat 55 dakikalık mesaiye rağmen sadece iki maddenin kabul edilmiş olmasından rahatsızlık duyduğuna dikkat çekiliyor.

Kulislerde AKP yönetiminin görüşmelerin  hızlandırılması formülü üzerinde durduğu ifade ediliyor. 

Kritik oylama HDP’ye kalabilir

AKP kanadında, günde iki maddenin kabul edilmesi halinde başkanlık koltuğunun muhalefete geçme kaygısı taşıdığına dikkat çekiliyor. Son dakika değişiklik olmadığı takdirde ve görüşmelerin böyle devam etmesi durumunda üçüncü haftada Başkanlık koltuğuna CHP ya da HDP’li başkanvekillerine geçme ihtimali bulunuyor.

Muhalefetin istediği gibi gidiyor

 Partili cumhurbaşkanlığını öngören 18 maddelik anayasa görüşmeleri muhalefetin CHP ve HDP’nin iç tüzükten kaynaklanan yetkilerini kullanmasıyla ilerliyor. Her iki partide grup önerileri sunuyor. 

Grup öneresi üzerinde konuşmalar, o sırada yapılan sataşmalar ve tartışmaların  yaşanması halinde yaklaşık 3 saatten önce  anayasa görüşmelerine geçilmiyor. 

 

 

Okuyucu Yorumları

Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

'Türk Tipi Başkanlık Sistemi' referanduma gidiyor

TBMM'den geçen AKP ile MHP'nin partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi esas alan anayasa değişikliği teklifii referanduma gidiyor. Anayasa değişikliği teklifiyle, "Cumhurbaşkanı seçilen kişinin, varsa siyasi partisi ile ilişiği kesilir" hükmü kaldırılarak partili cumhurbaşkanlığı sistemi teklif ediliyor. Teklifle TBMM'nin denetim yollarında 'gensoru' ve 'meclis soruşturması' yetkilerinin kaldırılması öngörülüyor. Anayasa değişikliği teklifinde Başbakanlık makamı ile Bakanlar Kurulu kaldırılıyor, yerine iki cumhurbaşkanı yardımcısı geliyor. Buna göre, cumhurbaşkanı yardımcılarını ve bakanları cumhurbaşkanı atayacak ve görevden alacak. Bakan olanların milletvekillikleri sona erecek. Cumhurbaşkanı Meclis dışından da bakan atayabilecek.

Devamını Oku