REKLAMI GİZLE

Köpeklerde ilk yardım nasıl yapılır?

İlk yardım çantanızda neler bulundurmalısınız?

- A +

ADVERTORIAL |

Hayatınızı satılık köpek ilanlarından ya da çiftliklerden aldığınız bir yavru ile birleştirdiniz ancak, hayatın neler getireceği hiç belli olmaz. Gözünüz gibi sevip koruduğunuz evcil hayvanınız hastalandığında veya kaza geçirdiğinde ilk yardımını yapmak durumunda kalabilirsiniz. En azından veterinerinize ulaşana kadar evcilinize tatbik edeceğiniz uygulama onun yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiden yaşama geri dönmesini sağlayabilir. İlk yardımda amaç ortaya çıkan kötü durumu en iyi şekilde bertaraf etmek değil, veteriner hekiminize ulaşana kadar evcilinizi hayatta tutmaktır. O yüzden birazdan bahsedeceğimiz basit gibi görünen fakat oldukça gerekli olan tekniklerle sevgili dostunuzu hayata tutundurabilirsiniz.

İlk olarak, ilk yardım sırasında soğukkanlı davranarak heyecana kapılmamanız gerekir. Evet, bu gibi bir durumla hele ilk defa karşılaşıyorsanız, soğukkanlı olmanız biraz güç olabilir ancak ilk yardım sırasında hata yapmayıp doğru tetkikleri hızlı bir şekilde uygulamanız ve sevimli dostunuzun hayatını kurtarmanız için telaşa kapılmamalısınız. İlk yardım sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise müdahalede bulunduğunuz evcilinizden kendinizi korumanız gerektiğidir. Her ne kadar sahibi olsanız da müdahale sırasında saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu yüzden köpeğinizin ağzını onu rahatsız etmeyecek şekilde nefes almasını engellemeyen bir aparatla bağlamanız gerekmektedir. Satılık golden yavruları ilanlarından sahiplendiğiniz yumuşak huyluluğu ile dikkat çeken bu ırk için dahi kuralımız geçerlidir.

İlk Yardım Çantanızda Neler Bulundurmalısınız?

Evcil hayvan sahipleri en az iki tane ilk yardım çantası bulundurmalıdırlar. Bunlardan biri arabanızda diğeri ise evinizde olmalıdır. Aynı içeriğe sahip olması gereken bu iki çanta, evcilinize hemen her ortamda müdahale etmenizi sağlayacaktır.

İşte ilk yardım çantanızda olması gereken malzemeler;

  • Pens, makas, cımbız ve gerektiğinde ilaçla tedavi yapabilmeniz için enjektör.
  • Flaster, sargı bezi, turnike, tampon, pamuk
  • Termometre (civalı olanları tercih etmemenizi öneririz)
  • Zefiran ve biokadin gibi antiseptik solüsyonlardan biri
  • Terramycin merhem veya Furaci pomad ( antibiyotikli bir merhem olmasına dikkat edin)
  • Amonyak
  • Antihistaminik pomad ya da tablet.

Hangi Durumlarda İlk Yardım Yapmanız Gerekebilir?

Evcil hayvanlarınıza pek çok durumda ilk müdahalelerini yapmak durumunda kalabilirsiniz. Satılık köpek ilanlarında görerek evinize getirdiğiniz yavrunun sağlıklı olduğuna emin olduktan sonra zamanla başınıza; böcek ısırmaları, şok ve bayılmalar, yaralanmalar, donmalar, ısı ve elektrik çarpması, zehirlenme ve yanmalar gelebilir. Bu gibi durumlarda ilk yardımlarını zaman kaybetmeden yapmalısınız.

Şok Tablosu Belirtileri Ve Acil Yardım

Sevimli dostunuzu yeni yuvasına satılık golden yavruları ilanlarından yola çıkarak tespit edip getirdiniz diyelim ve bir süre sonra şok tablosu belirtileri olan; tepki azlığı, solgun beyaz mukoza,kalp atımının özellikle 150’den fazla olması, yüzlek solunum, solunumun 30’dan fazla olması, salonum ve nabızda zayıflık, şuur kaybı, genel düşkünlük, 36,7’den düşük vücut ısısı hallerinden biriyle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden en yakın veterinere evcilinizi götüremiyorsanız, kendi imkanlarınızla acil yardım yapmaya hazırlanın. Şok etkisi başladığında evcilinizin boynunu uzatarak yere yatırarak arka kısmını yükseltin. Görebildiğiniz açık yaralara derhal müdahale ederek kanamaları gazlı bez yardımıyla durdurmaya çalışın. Uzuvlarda meydana gelen kanamalarda turnike kullanabilirsiniz. Vücut ısısı düşükse battaniye kullanarak vakit kaybetmeden veteriner hekime götürün.

Arı sokması;

Ani bir çığlık ve sağa sola koşup sokulan bölgeyi yalama eğilimi göstererek tepki verirler. Sokulan bölgeye bir pamuğa amonyak dökerek pansuman uyguladığınızda şişkinlik azalacaktır. Çoklu sokmalarda ve alerjik vakalarda derhal veterineriniz ile görüşmelisiniz. Evcilinizin alerji geçmişi olup olmadığını sahiplenmeden önce satılık köpek ilanını veren eski sahibi ile görüşerek öğrenmekte fayda var.

Yılan ısırması;

Ani bir çığlıkla başlayan ilk belirti sokulan bölgede kaşıntı ve bir yerlere sürtünme ihtiyacı olarak kendini gösterir. Eğer saldırıyı gerçekleştiren yılanın zehirli olduğu biliniyorsa; bölgeye her 10 dakikada gevşetilmek üzere turnike uygulanır ve zehrin dolaşıma girmesi engellenerek en kısa sürede veteriner hekime danışılır.

Akrep Sokması;

Yılan sokmasındaki belirtilere ek olarak sokulan bölgede ödem oluşur. Akrep zehirli değilse lokal ya da oral yolla uygulanacak olan antihistaminik ilaçlar tedavi eder, Ancak zehirli akrep sokması gerçekleşirse yine turnike uygulayarak hekiminize başvurmalısınız.

Yaralanmalar;

Eğer açık yara oluşmuşsa kanamayı durdurmak için gazlı bezle bölgeye baskı yapabilir, turnike kullanılabilecek bir bölgede oluşan yaraya kurallara uygun şekilde bu işlem uygulanmalıdır. Araç çarpmaları ve yüksekten düşerek yaralanma vakalarında evcilinizin kırık ve zedelenme riskine karşı yavaş hareket ettirmeli kırığı tespit edebiliyorsanız bu bölgeyi gerekli şekilde sabitlemelisiniz. Kavga sonucu yaralanmalarda bel ve boyun kısmında kırılma incinme ve doku zedelenmesi olabileceğinden daha dikkatli davranarak veteriner hekiminize yaralanma olayını önceden telefon ile bilgi verip siz gelene kadar gerekli hazırlıkların yapılmasını sağlamalısınız.

Satış Sonrası Tam Destek!

Web sitemiz https://www.kankakopek.com/ üzerinde bizimle iletişime geçerek sahipleneceğiniz satılık golden yavruları veya başka bir ırk, evinize misafir olduktan sonra bile sizi ilk yardım ve diğer konularda yalnız bırakmıyoruz. Irk ve sağlıkta iade garantisi vererek sahiplendirdiğimiz her köpek size ulaşana kadar veteriner hekimlerimiz tarafından sağlık taramasından geçirilmektedir. Sağlıklı bir şekilde size ulaşan evciliniz ile oluşabilecek problemlere karşı eğer çiftliğimize yakınsanız birebir ilgileniyor, uzaksanız telefon ile görüşerek bilgi ne yapmanız konusunda bilgi verebiliyoruz.

Her yavru bir can taşır ve biz bunu çok iyi biliyoruz.