REKLAMI GİZLE

İddianame: FETÖ, TÜBİTAK'ın çok gizli projelerine ABD'den sızdı

"Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, böcek soruşturmasındaki sahte raporlar bu şekilde hazırlanmıştır"

- A +

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ndeki "FETÖ yapılanmasına" dair hazırlanan iddianamede "gizli projelerin bulunduğu bilgisayarlara ABD’den sızmalar yapıldığının tespit edildiği" ifadesi yer aldı.

Milliyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne ilişkin iddianamede örgütün kurum içinde nasıl örgütlendiğine dair iddialar yer aldı.

17 sanıklı iddianamede kurum bilgisayarlarında yapılan incelemeler sonucu ulaşılan bulgular da paylaşıldı. İddianamede "TÜBİTAK’ın çok gizli projelerinin bulunduğu bilgisayarlara ABD’nin Virginia eyaletinden sızmalar yapıldığının tespit edildiği" de belirtildi.

İnceleniyor

Savcılığın iddianamede yer alan tespitlerine göre, TÜBİTAK’ta çok gizli projelerin bulunduğu ve sanıklar tarafından kullanılan bilgisayarlara 20 ile başlayan IP adreslerinden erişimler sağlandığı belirlendi. Yapılan incelemede bu IP adreslerinin kurum içinde kullanılmadığı belirlenince soruşturma derinleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden yapılan sorgulama neticesinde bu bilgisayarların/sunucuların ABD’nin Virginia eyaletindeki Falls Church adlı kasabada konumlandığı belirlendi. Ayrıca şüphelilere ait kurum bilgisayarlarının incelenmesinde; "bilmesi gereken prensibine" aykırı olarak kendilerinin görevlendirilmediği gizli proje kayıtlarının bulunduğu da belirlendi. Savcılık dijital materyalleri incelemeye devam ediyor.

Bilirkişi hizmeti

Savcılık TÜBİTAK’ın bilirkişilik yapmak için kurulmamasına rağmen 'FETÖ' operasyonlarına dayanak oluşturmak için bilirkişi incelemesi yaptığını da belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bu kurumun bilirkişilik yapması için kanunda hiçbir mecburiyeti bulunmamaktadır. FETÖ uydurma ve sahte dijital delillerini meşrulaştırmak ve raporlar hazırlatmak için özellikle TÜBİTAK’a önem vermiştir. Örgütün emrindeki yargı mensupları bu kuruma dijital materyal gönderip soruşturma ve davada kişileri mahkum ettirebilecek şekilde sahte bilirkişi raporlarının hazırlanmasını sağlamışlardır. Kurum içerisindeki örgütlü yapı ülke gündemini işgal eden davalarda sahte raporlar düzenlemiştir. TÜBİTAK içinde bilirkişilik görevi örgüt mensubu aynı kişilere verilmiştir. Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, böcek soruşturmasındaki sahte raporlar bu şekilde hazırlanmıştır.”