REKLAMI GİZLE

HDP'den seçim raporu: Müşahitler engellendi, görevlerini tehdit, saldırı veya baskı altında yapabildi

"Medya organları hükümetin ve Erdoğan'ın bir saldırı aracına dönüşmüştür"

- A +

T24

Halkların Demokratik Partisi, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimine dair hazırladığı raporu yayınladı. Seçimlerin olağanüstü hal altında ve HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş tutukluyken gerçekleştiğinin hatırlatıldığı raporda, kampanya sürecinde de çok sayıda ‘haksızlık’ yaşandığı kaydedildi.

“AKP-MHP ittifakının seçim kampanyasına kamu kuruluşları dahi seferber edildi"

HDP raporunda hükümetin ve devletin tüm idari birimlerinin seferber edildiği savunulurken; “AKP-MHP ittifakının seçim kampanyası boyunca kamu kuruluşları dahi seferber edilmiş, mevcut bütçenin dışında örtülü ödenek de kullanılmıştır” dendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sandıkların taşınması ‘halk iradesine darbe vurulması’ olarak nitelendirilirken; “Seçim günü birçok yerde müşahitlerin ulaşımı engellenmiş veya müşahitler görevlerini tehdit, saldırı veya baskı altında yapabilmiştir. Seçimden önceki hafta birçok ilde müşahitlerimiz başta olmak üzere birçok ilde parti çalışanlarımıza yönelik gözaltılar ve bu yönde kriminalize etme girişimleri olmuştur” bilgisine yer verildi.

"Medya organları hükümetin ve Erdoğan’ın bir saldırı aracına dönüşmüştür"

HDP raporunda, seçim sürecinde medyanın tutumuna dair de şu eleştiriler yer aldı:

“Sadece muhalefete yönelik baskı, yaratılan korku iklimi, devlet imkanlarının adaletsiz kullanımı değil; medya organları da hükümetin ve Erdoğan’ın bir saldırı aracına dönüşmüştür. Bu araçlarla bir yandan muhalefet itibarsızlaştırılıp kriminalize edilirken, diğer yandan halk yalan bombardımanına tabi tutulmuştur. Devletin kurumu olarak tarafsız olması beklenen TRT’de, yasadan kaynaklı zorunlu konuşmalar hariç HDP’ye hiç yer verilmemiştir.”

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

İşte 24 Haziran seçimlerine ilişkin bütün haberler

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte yapıldığı 24 Haziran seçimleri, yüzde 90'a yaklaşan rekor bir katılımla yapıldı. Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren yürürlükte olan parlamenter rejimi yürürlükten kaldıran 16 Nisan 2017'deki anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarını yürürlüğe sokan 24 Haziran seçimlerinde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda aranan yüzde 50 barajını aşarak ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayyip Erdoğan yüzde 52,39, Muharrem İnce yüzde 30,80, kampanyasını tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden sürdüren Selahattin Demirtaş yüzde 8,29, Meral Akşener yüzde 7,43, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,90, Doğu Perinçek 0,20 oranında oy aldı.

Devamını Oku