REKLAMI GİZLE

Güvence altında bir emeklilik için BES

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

- A +

ADVERTORIAL |

Maddi açıdan refah bir hayat yaşamak için uzun yıllar çalışmanız gerekebilir. Temel ihtiyaçlarınızın yanı sıra çocuklarınıza iyi bir eğitim sağlamak, kendi evinizi ve arabanızı almak için çalıştıklarınızı biriktirmek ve bazen de uzun yıllar borçlanmanız gerekebilir. Tüm bu gerekli harcamalar dolayısıyla emeklilik döneminize kadarki süreçte emeklilik sonrası için aynı standartlarda hayatınızı devam ettirmenizi sağlayacak yeterli para elinizde olmayabilir. O halde emeklilik döneminizde, emeklilik öncesi koşulları sürdürebilmeniz için düzenli bir geliriniz olması gerekir. Emeklilikten sonra bir iş bulup çalışmaya devam etmek manevi ve fiziksel anlamda sizi zorlayacaktır. Bu koşullarda sizin için ideal olan şimdiden emeklilik döneminiz için yatırım yapmak ve emeklilik sonrası rahat bir yaşama sahip olmaktır. İşte bu yatırımı BES yoluyla yapabilirsiniz.

Peki emeklilik döneminizi maddi açıdan huzurlu geçirmenizi sağlayacak BES Nedir? ​Bireysel emeklilik sistemi (BES), Bireylerin aktif çalışma süreci boyunca sahip oldukları maddi koşullara şimdiden düzenli aralıklarla, belirlenen asgari katkı payı tutarlarını ödeyerek emeklilik sonrasında da sahip olmalarını sağlayan bir tasarruf sistemidir. 18 yaşından büyük herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne başvurabilir. 

BES'te Otomatik Katılım

Bes'te otomatik katılım imkanı Avrupa ve Amerika'da birçok ülkede uygulanan bir sistem olup 1 Ocak 2017'de ülkemizde geçerli olmaya başlamıştır. Otomatik katılım, kamuda veya özel sektörde çalışanların emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edilmesidir. Bu sisteme 45 yaşını doldurmamış çalışanlar dahil edilir.

Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi zorunlu bir sistem olmayıp dilerseniz cayma hakkınızı kullanabileceğiniz bir sistemdir. Sisteme dahil olduktan sonra ilk 2 ay içinde sistemden çıkabileceğiniz gibi 2 aydan sonrası için belli koşulları sağlayarak da sistemden çıkabilirsiniz. Otomatik katılım sisteminden çıktıktan sonra daha öncesinde maaşınızdan kesilen tutarlar tarafınıza geri ödenir.

NN Hayat ve Emeklilik sitemizi ziyaret ederek maddi güvence imkânları ve BES hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.