Güray Öz, 271 günlük tutukluluğun ardından Cumhuriyet'teki köşesine döndü: Yeniden merhaba

"Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz"

- A +

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla çalışma arkadaşları ile birlikte 271 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Güray Öz'ün, tahliyesinin ardından kaleme aldığı ilk yazısı bugün (31 Temmuz 2017) yayımlandı. "Yeniden merhaba" diyen Öz, "Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz. Geçen 9 ayda olup bitenler de eleştirilerimizi, önerilerimizi kuşkusuz etkileyecektir ama biz zamanın ruhuna boyun eğenlerin değil, ona itiraz edenlerin bilinciyle koyulacağız işe" ifadesini kullandı.

Güray Öz'ün "Yeniden merhaba" başlığıyla yayımlanan (31 Temmuz 2017) yazısı şöyle:

Uzun ve istem dışı bir ara oldu. Bu 9 aylık aranın sorumlusu ne sizsiniz ne de ben. Nedeni, her fırsatı değerlendirerek hakkı, hukuku sıfırlamak isteyenlerin uzun erimde kaybedecekleri bir savaşta kazandıkları geçici zaferdi. Geçici zaferleri her biri hukukun entelektüel temsilcisi olan hukukçuların yoğun çabası, aydınlanma ufkunu aşmak isteyen, barış, demokrasi, laiklik için, insan hakları için mücadele eden, kapatıldıkları koğuşlarda dik durmayı başaranların direnciyle en azından şimdilik boşa çıkartılmıştır. Ama Türkiye hâlâ gazetecilerin en çok tutuklandığı ülke utancını yaşamaya devam ediyor.

***

Engellendiğimiz işimize geri dönüyoruz. 
Dinlemeye, yazmaya, tartışmaya yeniden başlıyoruz. 
Cumhuriyet okurunun gazetesiyle çok yönlü aktif ilişkisi bilinen bir durumdur. İşte o ilişkiyi yeniden canlandırmak, gazete sayfalarına aktarabilmek, redaksiyona, yazı işlerine, editörlere eleştirilerimizle katkıda bulunmak için işbaşındayız.

***

Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz.
Geçen 9 ayda olup bitenler de eleştirilerimizi, önerilerimizi kuşkusuz etkileyecektir ama biz zamanın ruhuna boyun eğenlerin değil, ona itiraz edenlerin bilinciyle koyulacağız işe.
İletilerinizi, mektuplarınızı okumaktan, gazete yöneticilerine aktarmaktan, ülkemizin ihtiyacı olan büyük tartışmaya sizlerle birlikte katılmaktan büyük bir zevk duyacağım.


Okuyucu Yorumları

Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Cumhuriyet davasında ara karar; 5 kişinin tutukluluğuna devam, 7 isme tahliye

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla tutuklanan ve tutuksuz yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkında gözaltılardan 9 ay, iddianamenin hazırlanmasından 3 ay sonra sonra başlayan davada ara karar açıklandı. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu,Yayın Danışmanı ve yazar Kadri Gürsel ve muhabir Ahmet Şık ile Twitter’da "Jeansbiri" adlı hesabı kullandığı iddia edilen Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hâlinin devamına hükmetti. Mahkeme, ara kararında Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Bülent Utku, Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Avukat M. Kemal Güngör, yazar Hakan Kara, Okur Temsilcisi Güray Öz, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ve çizer Musa Kart'ın tahliyesine karar verdi. Duruşma, 11 Eylül 2017'ye ertelendi. Tahliyelerine karar verilen yedi kişiye yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Devamını Oku