REKLAMI GİZLE

Güray Öz, 271 günlük tutukluluğun ardından Cumhuriyet'teki köşesine döndü: Yeniden merhaba

"Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz"

- A +

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla çalışma arkadaşları ile birlikte 271 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Güray Öz'ün, tahliyesinin ardından kaleme aldığı ilk yazısı bugün (31 Temmuz 2017) yayımlandı. "Yeniden merhaba" diyen Öz, "Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz. Geçen 9 ayda olup bitenler de eleştirilerimizi, önerilerimizi kuşkusuz etkileyecektir ama biz zamanın ruhuna boyun eğenlerin değil, ona itiraz edenlerin bilinciyle koyulacağız işe" ifadesini kullandı.

Güray Öz'ün "Yeniden merhaba" başlığıyla yayımlanan (31 Temmuz 2017) yazısı şöyle:

Uzun ve istem dışı bir ara oldu. Bu 9 aylık aranın sorumlusu ne sizsiniz ne de ben. Nedeni, her fırsatı değerlendirerek hakkı, hukuku sıfırlamak isteyenlerin uzun erimde kaybedecekleri bir savaşta kazandıkları geçici zaferdi. Geçici zaferleri her biri hukukun entelektüel temsilcisi olan hukukçuların yoğun çabası, aydınlanma ufkunu aşmak isteyen, barış, demokrasi, laiklik için, insan hakları için mücadele eden, kapatıldıkları koğuşlarda dik durmayı başaranların direnciyle en azından şimdilik boşa çıkartılmıştır. Ama Türkiye hâlâ gazetecilerin en çok tutuklandığı ülke utancını yaşamaya devam ediyor.

***

Engellendiğimiz işimize geri dönüyoruz. 
Dinlemeye, yazmaya, tartışmaya yeniden başlıyoruz. 
Cumhuriyet okurunun gazetesiyle çok yönlü aktif ilişkisi bilinen bir durumdur. İşte o ilişkiyi yeniden canlandırmak, gazete sayfalarına aktarabilmek, redaksiyona, yazı işlerine, editörlere eleştirilerimizle katkıda bulunmak için işbaşındayız.

***

Kaldığımız yerden değil, geldiğimiz günden devam ediyoruz.
Geçen 9 ayda olup bitenler de eleştirilerimizi, önerilerimizi kuşkusuz etkileyecektir ama biz zamanın ruhuna boyun eğenlerin değil, ona itiraz edenlerin bilinciyle koyulacağız işe.
İletilerinizi, mektuplarınızı okumaktan, gazete yöneticilerine aktarmaktan, ülkemizin ihtiyacı olan büyük tartışmaya sizlerle birlikte katılmaktan büyük bir zevk duyacağım.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Cumhuriyet davasında Kadri Gürsel'e tahliye, diğer tutuklulara yine cezaevi!

"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla beşi tutuklu yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki davanın üçüncü duruşması sona erdi. Cumhuriyet Yayın Danışmanı Kadri Gürsel'in tahliye edilmesine karar veren mahkeme, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık, muhasebe çalışanı Emre İper ile Twitter’da "Jeansbiri" adlı hesabı kullandığı iddia edilen Kemal Aydoğdu'nun ise tutukluluk hâlinin devamına hükmetti. "Sansürün kaldırılışı" ve "Basın Bayramı" olarak kutlanan 24 Temmuz'da başlayan davanın bir sonraki duruşması, 31 Ekim 2017'ye ertelendi.

Devamını Oku