REKLAMI GİZLE

Fransa son iki yılda terör saldırılarıyla sarsıldı

Fransa'nın Nice şehrinde düzenlenen terör saldırıları, akıllara Paris ve Charlie Hebdo saldırılarını getirdi

- A +

Fransa'nın Nice şehrinde 14 Temmuz Ulusal Gün (Bastille Günü) kutlamalarında bir kamyonun kalabalığın arasına dalması sonucu en az 80 kişi hayatını kaybetti.

Fransa son 18 ayda 3 büyük terör saldırısı ile sarsıldı.  7 Ocak 2015 tarihinde, hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi de yaralanmıştı.

Ancak Fransa 13 Kasım 2015'te tarihinin en büyük terör saldırılarından biri yaşamış ve terör saldırılarında en az 129 kişi hayatını kaybetmişti.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Fransa ulusal gününde terörle vuruldu!

Fransa'nın Nice kentinde Fransız İhtilali'nin ilk kıvılcımı sayılan Bastille Günü kutlamalarında sırasında bir kamyonun kalabalığın arasına girdiği terör saldırısında 84 kişi hayatını kaybederken, 50'si kritik durumda 202 kişi de yaralandı. Fransız yetkililer, kamyon şoförünün öldürüldüğünü açıkladı. Havai fişek kutlamalarının yapıldığı sırada gerçekleştirilen terör saldırısında rehine vakasının da meydana geldiği iddia edildi ancak Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve rehine vakasının yaşanmadığını ifade etti. Paris'teki Bastille Günü kutlamalarının ardımdan Avignon'a giden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, programını iptal ederek güvenlik toplantısına katılmak üzere başkente döndü.

Devamını Oku