REKLAMI GİZLE

Erkeklerde “kadınsı meme” sorunu: Jinekomasti

Erkekler de meme estetiği yaptırabilir!

- A +

ADVERTORIAL |

Kadınların sıklıkla başvurduğu meme estetiği, son yıllarda erkekler arasında da yayılıyor. Tıp dilinde “jinekomasti” olarak bilinen meme küçültme operasyonları konusunda uzman olan Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, ameliyat izi bırakmayan ve doğal göğüs görünümünü bozmayan jinekomasti hakkında T24’e bilgi verdi.

Jinekomasti’nin gereğinden fazla gelişmiş olan meme dokularının alınması işlemi olduğunu vurgulayan Sarıfakıoğlu, yaptıkları operasyonlarda hastanın beklentilerine öncelik verdiklerini; kafalarında soru işareti bırakmamaya özen gösterdiklerini vurguladı.

Sarıfakıoğlu, jinekomastinin her 10 erkek 6’sında görüldüğünü belirterek, bu durumun tedavi gerektiren meme büyüklüğü olduğunu kaydetti. “Fizyolojik olarak kalıcı ve belirgin meme büyüklüğü” olarak da tanımlanan jinekomastinin meme derisinde sarkmaya yol açtığını ifade eden Sarıfakıoğlu, şunları söyledi;

“Jinekomasti, erkekte fizyolojik, sosyal ve psikolojik yönden olumsuz etkileri olan bir sorundur. Bu bakımdan erkekte meme büyüklüğü, tedavi amacıyla değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Hastalarımız, teknolojik cihazlarla uyguladığımız plastik cerrahi işlemlerinin ardından kısa sürede doğal meme görünümüne kavuşabilmektedir.”

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Sarıfakıoğlu’nun verdiği bilgilere göre; jinekomasti vakalarında öncelikle etyolojik araştırma (soruna neden olan faktörler) yapmak için hormon ve kan analizleri alınıyor. Jinekomastiyi derecelendirmek için de ultrasonografik tetkikler uygulanıyor. Ardından ameliyat tekniklerine geçiliyor.

Jinekomastide kullanılan en yaygın cerrahi müdahale tekniği yağların “liposuction” yöntemiyle alınması yöntemidir. Bazı durumlarda meme başının arkasında bulunan sert fibröz ve dokular, 1 santimetrelik kesiden girilerek çıkarılabiliyor. Büyük meme başları da aynı seansta küçültülebiliyor. Cerrahi müdahale sırasında koltuk altına doğru uzanan ve “meme kuyruğu” adı verilen yağ birikintileri de yine “liposuction” yöntemi ile şekillendiriliyor.

Sarıfaıkoğlu, ameliyat uygulamaları hakkında şu bilgileri de verdi;

“Jinekomasti için uygulanan plastik cerrahi teknikleri ile meme büyüklüğü, konturu, hacmi ve içeriği azaltılıyor. Böylece erkek göğüslerindeki kadınsı meme görünümü ortadan kaldırılıyor. Ameliyatlar yaklaşık 2 saat içinde tamamlanıyor. Hastalarımızdan ameliyat öncesi süreçle ilgili bazı şeyler istiyoruz. Örneğin, ameliyattan 6 saat önce yeme-içmenin kesilmesi gerekiyor. Ameliyatın “sedasyon anestezi” ile tam teşekküllü bir hastanede yapılması önemlidir. Ameliyatın ardından 4-5 saat sonra da bazı uyarılarda bulunarak hastamızı taburcu ediyoruz.”

Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu ve yönetimindeki uzman ekibin çalışmalarını ve jinekomasti hakkındaki uygulamaların detaylarını www.ankaraestetikcerrahi.com adlı internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, eski Yunancada “gynec” (kadınsı) ve “mastos” (meme) anlamlarına gelen terimlerden türetilen bir kelimedir. Erkekte “kadın tipi meme” olarak bilinen meme büyüklüğü problemidir. Karakteristik bir endokrin sistemi hastalığıdır. Büyümeye yol açan doku, meme başı altındaki plastik kıvamındaki meme dokusudur (glandüler). Meme büyümesi bazen çift, bazen de tek taraflı görülebilir.

“İyi huylu kadın tipi meme büyümesi” olarak da bilinen jinekomasti, her 10 erkekten 6’sında hayatın herhangi bir döneminde görülebilir. Östrojen ve androjen hormon dengesizliği sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Sadece yağ dokusu birikmesine bağlı meme büyümesine de “yalancı jinekomasti” adı verilir.

Bazı kanser türlerinde, hipertiroid, karaciğer ve böbrek hastalarında, hormon ve ülser ilaçları kullananlarda, bazı antibiyotikleri alanlarda ve alkol bağımlılarında yaygın olarak görülür.