REKLAMI GİZLE

Erdoğan’dan referandum itirazına ilk yorum: Bitti bu iş!

CHP, AYM'ye ve AHİM'e gideceğini söylemişti

- A +

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP’nin 16 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’nun “mühürsüz oy ve pusula” kararından sonra tartışılmaya başlayan referandum için iptal başvurularının reddedilmesi hakkında ilk defa yorum yaptı.

A News'a konuşan Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’nin veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yetki alanında değil. Avrupa'nın müdahalesi ters tepti. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı kesin, bu iş bitti” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin de kurucu olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) referandum için hazırladığı rapora yönelik olarak "Tarafsız ve bağımsız olmaları gerekir. AGİT'in tarafsızlığına nasıl inanayım?” ifadesini kullandı.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile 16-17 Mayıs'ta görüşeceklerini açıkladı.

 


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

'Türk tipi başkanlık' oylaması bitti, tartışması sürüyor

AKP ile MHP'nin partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi esas alan anayasa değişikliği teklifi TBMM’den geçtikten sonra referanduma gitti. Referandum sonucunda yüzde 51.41 oranında 'evet' oyu çıktı. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) “mühürsüz oy ve pusulaların da geçerli sayılması” yönünde aldığı karar tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK’nın kararı tartışılmaya devam ederken ve sandıkların tamamı açılmadan önce “Atı alan Üsküdar’ı geçti” ifadesini kullandı. CHP ve HDP, YSK’nın tartışmalı kararı sonrası referandumun iptal edilmesi için başvuruda bulundu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu referanduma şaibe karıştığını söyleyerek “Seçimi tanımayacağız” dedi. TBMM’nin bundan sonraki süreçte yeni sistem için uyum yasaları üzerinde çalışması bekleniyor.

Devamını Oku