REKLAMI GİZLE

Enerji Depolama Sistemleri Hakkında - M. Ata Ceylan

Enerji Yatırım Projeleri alanında faaliyet göstermekte olan Mehmet Ata Ceylan, Enerji Depolama Sistemleri ile ilgili aşağıdaki değerlendirmede bulundu

- A +

Dünya’da çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek giderek yaygınlaşıyor. Ancak rüzgar, her zaman esmiyor ya da güneş her zaman açmayabiliyor. Bundan dolayı elektrik enerjisini belli yollar ile üretmek zorundayız. 

Enerji şebeke operatörlerinin enerji depolama teknolojisi sayesinde; pik elektrik tüketimi olan saatlerde birkaç saniye içerisinde devreye girecek büyük Depolama Sistemleri ile anlık ihtiyacı kolaylıkla karşılayabilirler. Dolayısıyla, yeni ilave arz güvenliği amaçlı enerji santrali yatırımı yapılmasına gerek kalmaz ve mevcut enerji santrallerinin kapasite kullanım oranları ve verimliliği artmış olur. Enerji Depolama Sistemleri, ileride YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Destekleme Mekanizması) süresi bitecek olan Yenilenebilir Enerji Firmaları için özellikle önem arz edecektir.

Mehmet Ata Ceylan, enerjinin depolanmasının yaygın olarak 3 şekilde yapılabildiğini ifade etti:

  1. Mekanik Depolama (Pumping Storage, Flywheel, Compressed Air)
  2. Elektrokimyasal Depolama (Batarya/Pil Sistemleri)
  3. Elektriksel Depolama (Capacitor, Superconducting Magnetic Coil)

Elektro kimyasal (pil) depolama sistemleri kullanımı dünyada çok yaygın olarak, özellikle ABD, Batı Avrupa, Japonya, Çin ve G.Kore’de artmaktadır. Son zamanlarda, Almanya’nın da bu konuda atağa geçtiğini duymaktayız. 

Mehmet Ata Ceylan durumu yerel bazda değerlendirdi:

Türkiye‘de bildiğimiz kadarı ile bu konularda birkaç firmamızın çalışmaları bulunmaktadır. Bir tanesi, şu anda bildiğimiz kadarıyla denemeleri yapılmakta olan Lityum-İyon bataryalı Enerji Depolama Sisteminin (EDS) belirli bir yük üzerin deki elektriksel davranışlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Öte yandan, başka bir Türk Firmamızın da  %100 olarak kendi ürettiği, Türkiye'nin İlk ve Tek Yerli Enerji Depolama Sistemini tanıttı geçtiğimiz günlerde. Halihazırda İngiltere’deki projelerde kullanılmakta olan “Enerji Depolama Sistemi” projesini şimdi ulusal enerji pazarına sunduklarını duyurdular. Ülkemiz için gurur verici bir çalışma.

EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 2018 programı sırasında gerçekleşen; EÜD (Elektrik Üreticileri Derneği) tarafından organize edilen Enerji Depolama Oturumun’da da aşağıdaki konular konuşuldu ve tartışıldı:

  • Depolama Alanında Gelecek Teknolojiler
  • Enerji Depolamada Uluslararası Uygulamalar
  • Enerji Depolamada Mevzuat ve Teşvik Uygulamaları
  • Enerji Depolamada İş – Yatırım Modelleri

“Tüm bunlar gösteriyor ki; ülkemizde Enerji Depolama Sistemleri'nin yaygınlığı ve hızla gelişecektir.” - Mehmet Ata Ceylan