REKLAMI GİZLE

Dursun Çiçek: Fethullah Gülen cemaatine yakın bir grubun girişimi, komuta kademesi desteklemez

CHP'nin asker kökenli vekili 'darbe girişimi'ne ilişkin açıklama yaptı

- A +

CHP İstanbul Milletvekili ve emekli Albay Dursun Çiçek, ‘darbe girişimi’ne ilişkin yaptığı açıklamada kendisine ulaşan ilk bilgiler itibarıyla Fethullah Gülen cemaatine yakın bir grubun girişimi olduğunu ifade etti. Çiçek bunu koordineli ve TSK’nın komuta kademesince desteklenen bir darbe olamayacağını vurguladı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Çiçek, geçmişte de Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı asker içinde yüzde 10’luk bir grup olduğunu kaydetti. Çiçek bu gruba ulusal - laik kesimlerce destek verilip verilmediği yönündeki soruya "Bundan şu anda emin olamadığını ancak zannetmediğini" yanıtını verdi.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

36 yıl sonra darbe girişimi

Türkiye, 12 Eylül 1980'den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez 15 Temmuz Cuma akşamı 21.50 sularında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün askerler tarafından kapatılmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir grubun, hükümete yönelik darbe teşebbüsüyle sarsıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında uçakların bombalanması, darbe teşebbüsünde bulunanların kontrolünde olan Sikorsky helikopterin F-16'lar tarafından düşürülmesi, TRT'den "Yurtta Sulh Harekâtı" adında bildiri yayınlanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın halkı darbe teşebbüsüne karşı sokaklara çağırması, Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan geçici atama gibi pek çok olay yaşandı.

Devamını Oku