REKLAMI GİZLE

“Bir baba olarak kızıma refakat edemiyorum, ‘Erkekler kalamaz’ diyorlar”

"Kızımın moralini bozan ve tedavisinde olumsuz gelişmelere sebep olabilecek bu cinsiyetçi yaklaşımı kınıyorum"

- A +

İstanbul Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji ve Hematoloji Servisi’nde tedavi gören 8 yaşındaki lösemi hastası kızının yanında refakatçi olarak kalmasına izin verilmediğini söyleyen Eşref Avras, gerekçe olarak “erkek olmasının” gösterildiğini söyledi.

Twitter hesabından kızı Asmin Sterk Avras’ın fotoğrafını paylaşan baba Avras, “Bu benim kızım.. Lösemi hastası ve tedavi görüyor.. Bulunduğum Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde yatıyor. Bir baba olarak kızıma refakat edemiyorum. Erkekler kalamaz diyorlar. Hukukçu arkadaşlar lütfen yardımcı olur musunuz” ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada da, refakatçi olarak kalmasına izin verilmemesi sebebiyle kızının sürekli yüksek tutulması gereken moralinin bozulduğunu belirten Avras, eşinin 3 aylık olan küçük kızlarıyla ilgilenmek zorunda olması sebebiyle hastanede duramadığını ifade ederek, soruna çözüm bulunmasını talep etti.

“İlk etapta benim kalabileceğimi ve kızımın ihtiyaçlarıyla ilgilenebileceğimi söylediler. Ancak daha sonra kalamazsınız dediler” ifadelerini kullanan Avras, şöyle devam etti:

“Bu konuda ilgililerle defalarca görüşme yapılmasına rağmen hastane yönetimi geri adım atmadı. Hukuki destek almak için avukat arkadaşlarla görüştük ancak bu soruna bir çözüm bulunabilmiş değil. Kızımın moralini bozan ve tedavisinde olumsuz gelişmelere sebep olabilecek bu cinsiyetçi yaklaşımı kınıyorum. Yetkililer bu konu ile ilgili derhal bir düzenleme yapıp sağlıktaki bu garabete son vermelidir.”

Devlet hastanelerindeki pediatri servislerinde sadece kadınların refakatçi kalmasına izin verilmesi, HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir tarafından Meclis’e taşınmıştı. Taşdemir, aynı zamanda bazı devlet hastanelerinde de erkek hastaların yanında erkek, kadın hastaların yanında kadın refakatçi kalmasına dair uygulamayla ilgili de Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama talep etmişti.