REKLAMI GİZLE

Beyaz Saray: Kimyasal saldırı olması durumunda Suriye'ye yönelik yeni saldırılar olabilir

"Esad iktidardayken de IŞİD'i yenebiliriz"

- A +

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, "kimyasal saldırı olması durumunda Suriye'ye yeni saldırılar düzenlenebileceğini" söyledi. "Rejim değişikliğinin öncelikli olmadığı" görüşünü tekrarlayan Spicer, "Esad iktidardayken de IŞİD'i yenebiliriz" ifadesini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Spicer'ın günlük basın toplantısından satır başları şöyle:

Suriye'de rejim değişikliği birinci önceliğimiz değil.

IŞİD'in yenilmesi için Esad'ın görevden ayrılması gerekmiyor. Suriye'de öncelik, çatışmaların dizginlenmesi. Bu durumda Esad'ın görevden ayrılması için koşullar uygun hale gelebilecektir.

Yeni kimyasal saldırılar olması durumunda başka operasyonlara karar verebiliriz. Eğer bir bebeğe gaz atar, varil bombası kullanırsanız, bu başkandan yanıtı alırsınız.

​(Bombalamadan sonra Suriye'nin Şayrat hava üssünden uçak kaldırması hakkında) Bu bir "Piar" (pazarlama) numarası.

Beşar Esad'ın iktidarda olduğu bir Suriye'de, istikrar ve barışın hakim olmasını düşünemiyorum.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

ABD, iç savaştan 6 yıl sonra Esad rejimini vurdu!

Suriye'nin İdlib kentinde 'kimyasal silahlar'la düzenlenen saldırıya yanıt olarak ABD, Suriye'de rejime ait Şayrat Hava üssüne füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan nokta, İdlib'deki saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı hava üssü. Suriye ordusu, 6 askerin öldüğünü açıkladı, üste büyük maddi hasar olduğu duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de üssün neredeyse tamamen imha edildiğini açıkladı. Pentagon, saldırı öncesinde Rusya'nın bilgilendirildiğini duyururken rejime yakın El Meyadin kanalına göre, üsteki uçaklar önceden tahliye edildi. Suriye Enformasyon Bakanlığı "Saldırı sınırlıydı ve bekleniyordu" açıklamasını yaptı. Suriye, "Saldırıyı bekliyorduk, askeri gerilimin tırmanacağını düşünmüyoruz" derken, Rusya, ABD'yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı ve saldırının 2003'teki Irak işgalini hatırlattığını savundu.

Devamını Oku