REKLAMI GİZLE

Baskın Oran: Avrupa krizi ikinci 15 Temmuz’a dönüştürülüyor

Erdoğan, 15 Temmuz’u “Allah’ın lütfu” olarak nitelendirmişti

- A +

Referandum öncesi Almanya ve Hollanda ile yaşanan krizi değerlendiren Prof. Dr. Baskın Oran, yaşananların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yaraması açısından "ikinci 15 Temmuz"a dönüştürüldüğünü ve bu yüzden kışkırtıldığını söyledi.

dihaber’den Kenan Kırkaya’nın haberine göre Oran, yaşanan bu krizin “Evet kampanyası” için önemli bir işlev gördüğüne işaret etti. Avrupa ile krizi “Bilinçli mi başlatıldı bilmiyorum ama son derece bilinçli olarak sürdürülen ve kışkırtılan bir kriz” şeklinde değerlendiren Oran, bunun “Erdoğan’a yaramak açısından ikinci 15 Temmuz” işlevini gördüğünü söyledi.

Krizin referandum öncesinde derinleştirilmesindeki amaca da işaret eden Oran, “Evet oyları bir miktar artar, ama ne kadar bilemem” dedi Oran, bunun, “Krizin Erdoğan tarafından sürdürülmesine ve insanları bıktırmadan kışkırtılmasına bağlı” olduğunu söyledi.

Daha önce İsrail, Rusya ile yaşanan kriz ve sorunlar üzerinde Avrupa ile yaşanan krizi de değerlendiren Oran şöyle konuştu: 

“Tabii ki sonunda yatışacak. Ama Erdoğan için önemli olan 16 Nisan referandumu için işe yaramasıdır. Daha önceki krizlerin bu kadar nokta atışı bir faydası yoktu. Şimdi alabildiğine var. Bütün amaç referandumu kazanmak amaç kısa vadeli.” 

Türkiye’nin İran, Irak, Suriye, Mısır, İsrail, Avrupa Birliği (AB) ve hatta bazen ABD ile sorun ve kriz yaşamasını da değerlendiren Oran, bütün bu krizlerin yaşandıkları dönemde siyasi bir işlevinin olduğunu işaret etti. Krizlerle birlikte Türkiye’de yaşananların da bu açıdan önemli olduğunu belirten Oran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Erdoğan ne kadar kriz çıkartırsa milliyetçi-mukaddesatçı kamuoyunu o kadar arkasına alacağını düşünüyor hep. Hepsinde. Ama insanlar bir yerde yorulacaklar. 40’ların sonu 50’lerin başı Amerikasında McCarthy için de aynen bu süreç yaşanmıştı.” 


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik kriz

Türkiye-Hollanda ilişkilerinde tarihin en büyük diplomatik krizlerinden biri yaşanıyor. Anayasa değişikliği referandumu kapsamında Türk bakanların katılacağı toplantıların iptal edilmesinin ardından Hollanda bu sabah Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının uçuş iznini iptal ettiğini duyurdu. Akşam saatlerinde ise uçuş engellemesine karşı Hollanda'ya karayolu ile giden Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracı Başkonsolosluğa 30 metre kala durdurularak Rotterdam Büyükelçiliği'ne girmesine izin verilmedi. Reuters Haber Ajansı başkonsolosluğa girişi engellenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın 'istenmeyen adam' ilan edilerek sınır dışı edilmek üzere sınıra götürüldüğünü iddia etti. Bakan Kaya'nın aracı polis eşliğinde yaklaşık 5 saattir bekletildiği bölgeden ayrıldı. Öte yandan Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın programını takip etmek üzere Rotterdam'a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı ve ülke dışına çıkarttı. Uygulamaya çok sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı "İzindeki Hollanda Büyükelçisi bir süre geri dönmesin!" açıklaması yaptı. İşte yaşananlar

Devamını Oku