REKLAMI GİZLE

Ali Jean Çorakçı: Bu Kitabı Alkol Bağımlılarına yardım için çıkarttım.

"Eski bir alkolik olmak kötü bir şey değil. Savaşmaları gerekiyor."

- A +

Gazeteci ve yazar Ali Jean Çorakçı'nın Aralık 2016 yılında çıkardığı "Eski Bir Alkoliğin Günlüğü" kitabıyla ilgili kısa bir soru-cevap gerçekleştirdik.

Ali Jean Çorakçı şöyle başladı konuşmasına; ''2010 Yılının Aralık ayında alkol tedavisini bitirdikten sonra blog olarak alkolizm hakkında bilgiler ve nasıl eski bir alkolik olunur diye notlar düşmeye başladım.''

-Kitabınız nasıl ortaya çıktı?

2010 yılının Aralık ayında alkol tedavisini bitirdikten sonra blog olarak alkolizm hakkında bilgiler ve nasıl eski bir alkolik olunur diye notlar düşmeye başladım. Bu notlar 4 yıl boyunca öyle bir birikti ki 2014 yılının Haziran ayında tekrar alkolle baş edemeyince, yine kendi isteğimle alkol tedavisi için hastaneye yattım. 6 Ay boyunca çok iyi gitmesine rağmen yine 2015 - Ocak ayında tekrar alkolizm tedavisi oldum ve çıktıktan sonra da artık hiçbir şekilde alkol almayacağıma söz vererek blogumu sonlandırıp kitap olarak Kasım 2016'da çıkarmaya karar verdim.

-Alkol bağımlılarına tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?

-Eski bir alkolik olmak kötü bir şey değil. Savaşmaları gerekiyor. Eğer alkolik olduklarını hissediyorlarsa en yakın psikaytr ve hastane’de tedavi olmaları gerekiyor. Hayata 1 kere geliyoruz. alkolün sizi bitirmenize izin vermeyin. Doktorlara danışıp gerekli tedaviyi olmayı kabul edin.

-Bu kitabı çıkarma amacınız nedir?

Alkol bağımlılarına yardımcı olmak için bu kitabı yazdım ve çıkardım. Umarım alkolizm ile ilgili gerçekten sıkıntısı olanlar bu kitaba ulaşırlar. İnternetten, google’dan aranıldığı zaman ulaşıyorlar ve bu en azından benim açımdan çok sevindirici. Sonuçta benim amacım yukarıda dediğim gibi sosyal içiciler ve normal içki içen insanlara saldırmak değil. Tam aksine, alkol bağımlılarına ve alkolü hayatlarından çıkarıp benim gibi eski bir alkoliğe dönüşmek isteyenlere yönelik, hayatlarını düzene sokmaları için bu kitabı bir hastane odasında yazdım. Umarım kitabım bundan sonra daha fazla hastaya ulaşır.

-Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Şu anda ikinci bir kitap çıkarmayı düşünmüyorum. Lakin Fransa'da "Eski Bir Alkoliğin Günlüğü" kitabımı Annemle beraber Fransızca'ya çeviriyoruz. Şimdilik kitabın çevirisi ile yeni eklentiler yapıyorum. Belki de 1.5 sene önce kaybettiğimiz melek olan kedim "Bijou" için bir kitap yazabilirim. Tabi bu konuda duygusalım. Zor bir süreçti çünkü.

Özetle beni takipte kalın. Bilirsiniz ki; gelecek sürprizlerle dolu.

T24 olarak bu kısa soru-cevap için bize hayır demeyen  Gazeteci-Yazar Ali Jean Çorakçı'ya teşekkür ederiz. Umarım alkol bağımlılarına kitabı ışık olur. Kendisine ulaşmak ve soru sormak isteyenler @alijeancorakci twitter hesabından ulaşabilirler. Kitabını da Internetten tüm yayinevlerinden satın alabilirler.