REKLAMI GİZLE

Ali Ece'den Cenk Tosun yorumu: Satrançtaki vezir gibi

"Şenol Güneş'in hamleleri olabilecek en doğru hamlelerdi"

- A +

Hürriyet yazarı ve spor yorumcusu Ali Ece, Beşiktaş'ın Porto'yu deplasmanda 3-1 mağlup ettiği maçta oldukça iyi oynayan ve güzel bir gole imza atan Cenk Tosun'u "Satrançtaki vezir gibi. Topu ayağına beklemiyor, topa gidiyor. Topla buluştuktan sonra daha hızlı ama bir o kadar da akıllı hareket ediyor, hep bir sonraki hamleyi hesaplayarak satrançtaki vezir gibi her yerde her şeyi takımı lehine yapabiliyor" sözleriyle övdü.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in hamlelerini de "Olabilecek en doğru hamleler" diyerek yorumlayan Ece, Portekizli stoper Pepe'nin kaliteli performansına dikkati çekti.

Ali Ece'nin 14 Eylül 2017'de Hürriyet'te "Devler Ligi'nde dev gibi oynamak" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

Porto kendi ligindeki ilk 5 maçta hiç gol yememişti.

Çünkü Şampiyonlar Ligi bambaşka bir seviye! 

Bana bu iddialı cümleyi yazdıran ise Tosiç hariç Beşiktaş’ın ilk yarıdaki Devler Ligi yüksek standardındaki performansıydı. 

Şampiyonlar Ligi’nde en fazla sezon forma giyen kaleci olan Casillas’ın Portekiz Ligi’ndeki 450 dakikalık gol yememe keyfi, ilk 28 dakikadaki Beşiktaş hücum performansıyla adeta kabusa döndü. 


Talisca, Porto’nun savunma önünde tek çapa Danilo çift santrfor arkasında Torres’li 4-4-2’sinin merkez orta 2’lisinin verdiği defansif boşluklardan çok iyi yararlandı, golünü de attı. 

Talisca’nın bu boşluklardan faydalanmasını sağlayan Oğuzhan, Atiba, Adriano ve Caner dörtlüsünün topu keser kesmez oyunu tek pasla hızlı kurmaları futbol doğrusuydu. 

Cenk’in ortada sırtı dönük ya da çizgiye açılarak aldığı topları çok iyi saklarken, bir o kadar da akıllı kısa paslar ve verkaçlarla Beşiktaş hücumlarını sürekli genişletmesi ve derinleştirmesi ilk yarıdaki çarpıcı oyunun mimarı oldu.

Güneş'in hamleleri

Cenk, Gaziantep’ten Beşiktaş’a geldiğinde o esnada Türkiye Ligi’nde Burak Yılmaz’dan sonra en fazla gol atan yerli oyuncu olmasını sağlayan kaliteli bir vuruş tekniğine sahipti. 

Porto’da Casillas’ı avlarken bu vuruş tekniğini daha da geliştirdiğini bir kez daha gösterdi. Lakin Cenk asıl santrforculuğunu özellikle Şenol Güneş’le çalışırken çok geliştirdi: Topu ayağına beklemiyor, topa gidiyor, topla buluştuktan sonra daha hızlı ama bir o kadar da akıllı hareket ediyor, hep bir sonraki hamleyi hesaplayarak santrançtaki vezir gibi her yerde her şeyi takımı lehine yapabiliyor!

2. yarıda Şenol Güneş olabilecek en doğru hamleleri yaptı. Çifte değişiklikten sonra arkasına taraftarını alıp yüklenen Porto tam hücum sürekliliği kurmaya başlarken, Medel ile önce hızlarını kesti. 

Sonra Negredo ile ekstra bir top saklama istasyonu oluşturdu. 

Porto’yu yenmek büyük başarı, bunu Dragao’da başarmak Şampiyonlar Ligi gediklisi olmak adına büyük bir adım. 

Porto deplasmanında “Devler Ligi savunmacısı olmak nedir” dersi veren Pepe’nin yanında eldekilerden biraz daha iyisi olsa adımlar daha da büyüyüp hızlanabilir.


Maçın Adamı: Tosiç hariç hangisini seçsek diğerlerine ayıp olur.


Video: Cenk Tosun'un Porto'ya attığı gol sosyal medyayı salladı!