Okyanuslar ısınırsa başımıza neler gelebilir?

09 Nisan 2017 22:17

previous slide
previous slide
day line photo

Gezegenin olduğundan da sıcak hale gelmesi, uzun zamandır tartışılan bir konu. Giderek daha keskin adımlar atılmasını isteyen çevre duyarlılarına rağmen ciddi adımların hala atılamadığı küresel ısınma mevzusu her geçen gün daha da kötü yönlerini göstermeye başladı.

day line photo

Peki okyanuslar ısınırsa başımıza ne gelir?

day line photo

Küresel ısınma hızlandığında deniz seviyesindeki yükseliş de hızlanıyor

2004’ten 2010’a kadar okyanuslar yaklaşık 15 milimetre yükselirken, bu değer 2010-2016 yılları arasında iki katına çıktı. Batı Pasifik kıyıları ve rakımı düşük adaların yüzyılın sonuna kadar batma tehlikesi var.

day line photo

Okyanuslar ve atmosfer ısındıkça buzullar da eriyor

2016’da küresel deniz buzlarının yüz ölçümü, ölçüm yapılmaya başlandığından bugüne dek alınan ortalama değerlerden daha fazla eriyerek 4 milyon kilometrekareye düştü. Sıcaklık nedeni ile eriyen daha fazla suyun nehir ve denizlere akması da okyanuslardaki su seviyesini yükseltiyor.

day line photo

Bazı okyanus bölgeleri şimdiden 3 dereceden fazla ısınmış durumda

Bazı okyanus bölgeleri şimdiden 3 dereceden fazla ısınmış durumda

day line photo

Havadaki fazla karbandioksit oranı suyun pH değerini değiştiriyor ve asitlenmesine yol açıyor

Bu da Nemo’nun da evi olan hassas mercan resiflerine zarar veriyor. Bir de suyun 3 derece daha ısınması mercanlar ve orada yaşayan canlılarının ölümü anlamına gelebilir. Avustralya’da Büyük Set Resifi’nin kuzeyindeki mercanların şimdiden yüzde 50 kadarı yok olmuş durumda.

day line photo

Denizlerin ısınmasıyla daha fazla ve daha güçlü tropik fırtınalar söz konusu olabilir

Örneğin bunun en büyüklerinden biri Ekim 2016’da Haiti, Küba, Bahamalar ve Florida’yı vuran Matthew Kasırgası’ydı. Kasırga 1000’den fazla kişinin ölümüne ve 13,8 milyar euro’luk ekonomik kayba neden oldu.

day line photo

Atmosferik rüzgarlar ve okyanus sıcaklıkları arasında güçlü bir bağlantı var

Isınan sular jet akımının (Jet stream) daha da güçlenmesine neden olabilir. Pilotlar daha güçlü rüzgarlarla baş etmek zorunda kalabiliyor. Avantajı bazı uçuklar destinasyona daha çabuk varabilir. Dezavantajı ise bazı uçuşların daha uzun sürmesi ve daha fazla türbülans yaşanması olabilir.

önceki galeriler önceki galeriler