AJANS HABERİ

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Mut'ta ''14 Mayıs itibariyle kalan 400 milyon dolar borcu ödüyor, IMF'den borç alan değil, borç veren bir ülke haline geliyoruz''

2013-03-29 13:37:00 ... yorum

MERSİN (A.A) - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 14 Mayıs itibariyle IMF'ye olan 400 milyon dolarlık borcun ödeneceğini belirterek, ''IMF'den borç alan değil, borç veren bir ülke haline geliyoruz'' dedi.
     Bakan Çağlayan, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanında düzenlenen toplu temel atma ve açılış törenlerinde yaptığı konuşmada, yaptıkları hizmet ve hizmetlerin karşılığını bulduğunu söyledi.
     Elde edilen başarıların tesadüf olmadığını belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
     ''Buraya helikopterle gelirken rakamları aldım. Şubat ayı ihracat rakamı tam tamına 12.5 milyon dolar. Hayırlı uğurlu olsun hepimize. Bugüne kadar yapılan en yüksek Şubat ayı ihracatını bu sene gerçekleştirdik. Görüyorum ki Türkiye her geçen gün ekonomisi gelişen, her geçen gün önemi daha da belirleşen bir ülke haline geliyor. Bundan 3 yıl öncesini hatırlayın. Mavi Marmara Gemisi'yle sırf insanlığa hizmet etmek ve Müslüman kardeşlerimize destek olmak amacıyla yola çıkan 9 Türk vatandaşı İsrail tarafından katledilmişti. Hatırlayın o günleri. O gün, Başbakanımız 'Dik duracağız, diklenmeyeceğiz. İsrail bizden özür dileyecek ve bize tazminat ödeyecek' demişti. Bundan dolayı da biz, bunları yapana kadar İsrail ile ilişkilerimizi kesmiştik. Aradan 3 sene geçti ve İsrail dize gelip bizden özür diledi.''
     Türkiye'nin dünya siyasetindeki yerinin ekonomiyle daha iyi konuma geldiğini anlatan Çağlayan, son 10 yılda Türkiye'nin tanınmayacak kadar değişim ve gelişim kaydettiğini vurguladı.
     Türkiye'nin 14 Mayıs'ta IMF'ye olan borcunun kapatılacağını dile getiren Çağlayan, şöyle konuştu:
     ''14 Mayıs itibariyle kalan 400 milyon dolar borcu ödüyor, IMF'den borç alan değil borç veren bir ülke haline geliyoruz. Borç alan emir alır. Tarihte IMF borç verir, karşılığında istediğini yaptırırdı. Şimdi size soruyorum, hangi ülkenin baskısı var Allah'a çok şükür. Türkiye artık kendi gündemini, kendi günlük meselelerini belirler hale gelmiştir. Göreve gelirken, 'Efendilik etmeye değil, milletimize hizmet etmeye geliyoruz' demiştik. Şimdi size yapmış olduklarımızla sözümüzü yerine getiriyoruz.''
     Bakan Çağlayan, Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Laz, Çerkez ayrımı yapmadan, Türk Bayrağı'nın birliğinden, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünden yana olan herkese kucak açtıklarını belirterek, Türkiye'nin kucaklaşarak daha da gelişeceğini ifade etti.
     Mersin'deki halkın CHP, MHP ve BDP belediyelerinden bıktığını belirten Çağlayan, halkın kendisini gördüğü her yerde ''Bizi bu belediyelerden kurtarın'' diye feryat ettiğini dile getirdi.
     Çağlayan, Mut ilçesinde ise halkın ''AK belediyecilik''ten memnun olduğunu vurgulayarak, ''Mut'tan seçimi başlatıyoruz. Mersin'deki büyükşehir başta olmak üzere 13 belediyeyi AK belediyecilikle tanıştırmalıyız. Tanıştıralım ki halk belediyecilik görsün. O yüzden herkesin bugün itibariyle çalışmalara başlaması gerekiyor'' dedi.
     Bakan Çağlayan, konuşmasının ardından Mut Deresi ıslah inşaatı, 200 yataklı kız öğrenci yurdu, 200 yataklı erkek öğrenci yurdunun ve Kent Parkı'nın temel atma töreniyle, Karacaoğlan Çınaraltı Parkı Meydan Spor Kompleksi, 96 daireli TOKİ konutları, Mesleki Eğitim merkezi, üst geçitler, belediyeye ait 20 park, kanalizasyon hattı ve bir anaokulunun açılışını toplu halde gerçekleştirdi.
     Daha sonra belediye binasına geçerek, esnaf, çiftçi ve öğrencilerden oluşan halk korosunun çalışmalarını izleyen Bakan Çağlayan, koro üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Eline saz alarak ''Çarşamba'yı sel aldı'' türküsünü çalan Bakan Çağlayan'a AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt ile Mut Belediye Başkanı Murat Orhan sözleriyle eşlik etti.
    
     Muhabir: Kerem Kocalar
     Yayıncı: İsa Sansar

En Son Aktiviteler