AJANS HABERİ

6. Uluslararası Öğrenci Buluşması -Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılışı Gençlik Parkı'nda gerçekleştirildi

2013-04-19 16:57:00 ... yorum

ANKARA (A.A) - Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın açılış programı Gençlik Parkı'nda gerçekleştirildi.
     Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, İslam ülkeleri ve halkları arasındaki ilişkilerin gelişmesinin sevindirici olduğunu belirterek, bu gelişmelerin, çok kısa zamanda bir İslam birliğine ulaşmasını temenni ettiğini dile getirdi.
     Bir ülkenin gücünün, sahip olduğu topta, tüfekte, tankta ve uçakta olmadığını ifade eden Kutan, ''O ülkenin, bu arada da İslam ümmetinin en büyük gücü, cihat ruhuyla yetişmiş, hakikaten inançlı, milli, manevi ve ahlaki değerlere sahip, çok sayıda genç evladımıza sahip olmaktır'' dedi.
     Etkinliğe katılanların, çok değişik coğrafyalardan olmalarına rağmen hemen kaynaştıklarını ve kardeşçe kucaklaştıklarını kaydeden Kutan, "İşte İslam bu, İslam kardeşliği bu elhamdülillah. Bu elbette bizi, İslam ümmetini en kısa zamanda ayağa kaldıracaktır'' ifadesini kullandı.
     Ülkelerin, kültür emperyalizmi yoluyla dönüştürüldüğünü anlatan Kutan, Türkiye'de, Batı'yı üstün gören ve gelişme için Batı'nın kültürünü eksiksiz olarak uygulamayı esas alan, okumuş kesimin yetiştiğini savundu. Kutan, ''Ama elhamdülillah devir değişti. Şimdi devir, inanmış insanların devridir'' diye konuştu.
     Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ise yabancı öğrencilerin, ülkeleri ile Türkiye arasında bir köprü olacağını ve kardeşlik bağlarının daha da güçleneceğini belirtti.
     Türkiye'de öğrenim gören yabancı öğrencilerin bir kaç sene öncesine kadar fakirlik bursu denilen burslarla yetindiğini anımsatan Yurtnaç, ama son iki yılda bursların yüzde yüz artırıldığını vurguladı.
     Yurtnaç, "Amacımız, Türkiye'yi bölgesinde bir eğitim merkezi ve üssü haline getirebilmek. Türkiye'nin mevcut 177 üniversitesinde şu anda 32 bin öğrenci okuyor. Bu öğrencilerin 12 binine burs veriyoruz. Bunu önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız. Hükümetimizin bu konuda verdiği destek takdire şayandır'' dedi.
     AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir de birçok farklı ülkeden öğrencinin Türkiye'de öğrenimlerini sürdürdüğünü anımsatarak, bu öğrencilerin ülkelerine döndüğünde adeta Türkiye'nin gönüllü elçileri gibi çalıştıklarını dile getirdi.
     Konuşmaların ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri sundu.
     Programa katılan ülkelerin stantları ise Kutan, Yurtnaç, Demir ve beraberindekiler tarafından kurdele kesilerek açıldı.
    
     Muhabir: Hüseyin Gazi Kaykı
     Yayıncı: Ertuğrul Cingil

En Son Aktiviteler